МОМЕНТАЛНО НА ПРОГРАМАТА НА ТВ ИРИС
19:45 - 20:00
СПОРТ ИНФОРМАТОР
(спортски магазин - реприза)
Должина: 15 минути
статус: Моментално
0
20:00 - 20:25
ИНФО
(информативна емисија)
Должина: 25 минути
статус: Следува
Преостанува: 25 минути
20:25 - 20:30
ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА
Должина: 5 минути
статус: Следува
Преостанува: 5 минути

ИСТОК
Штип е град без лежечки полицајци
Штип е град со улици на кои нема сообраќајни помагала или забавувачи, познати како „лежечки полицајци". Законот ги предвидел, како и нивниот облик и големина, кои треба да зависат ...
► четврток, 14 септември 2017, 15:20
► Објавено пред 4 дена
Штипјанец тешко повреден при пад од кровот на семејната куќа
Работел на кровот на семејната куќа, изгубил рамнотежа и паднал на метална ограда во дворот. 57 годишен штипјанец се здобил со тешки телесни потврди - контузии и фрактура на чере...
► четврток, 14 септември 2017, 14:52
► Објавено пред 4 дена
„Гласно“ има веб платформа на која се пријавуваат прекршување на работ
Работниците на веб платформата на Здружението Гласно можат да пријавуваат прекршување на работничките права. Платформата во функција е веќе неколку дена,од Гласно истакнуваат дека ...
► четврток, 22 јуни 2017, 19:58
► Објавено пред 88 дена
ОСТАНАТИ ВЕСТИ ОД ИСТОК
► Објавено пред 88 дена
Четири до пет пациенти дневно се примаат на неврологија
Тешкото време си го зема данокот. Четири до пет пациенти со хипертензија и симптоми на мозочен удар дневно завршуваат на штипска неврологија.Само во јуни на ова одделение се хоспит...
► Објавено пред 88 дена
Од преработка на отпад ЈП Исар со добивка од 2 милиона денари
Фабриката за преработка на пластичен отпад на ЈП „Исар" е рентабилна во работењето, а оваа инвестиција е со цел и подигнување на свеста на граѓаните дека треба да се селектира отпа...
► Објавено пред 91 дена
Нема работници за работа на нива
Нема работници за работа на нива. И годинава стопанствениците во земјоделскиот сектор потешко можат да најдат сезонски работници. За нив контрадикторно е тоа што и покрај можност и...
МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА
► Објавено пред 95 дена
Градот го уништи родот на земјоделците од светиниколско Кнежје
► Објавено пред 95 дена
Македонија е богата со палеолитски станици
► Објавено пред 95 дена
Поленот од липа ги наполни ординациите
► Објавено пред 95 дена
Наставниците ќе се заштитуваат од политичките влијанија

СПОРТ
Одиграни првите осминафинални натпревари од Фудбалскиот куп на Македон
Вчера се одиграа првите осминафинални натпревари во рамките на Фудбалскиот куп на Македонија. Екипата на Брегалница како домаќин загуби од тимот на прилепска Победа. ...
► четврток, 14 септември 2017, 15:34
► Објавено пред 4 дена
Турнирот во Табла ,,Џолев Компани,, ќе се одржи во Петок и сабота во
Населбата Баби и просториите во ОУ Славејко Арсов ќе бидат во епицентарот на таблаџиските возбудувања во текот на претстојниот викенд.   ...
► четврток, 22 јуни 2017, 20:05
► Објавено пред 88 дена
Меморијалниот турнир во пинг понг „Борче Кикиритков“ по петти пат во Ш
Пингпонгарски Штип, благодарејќи на извонредната досетливост на раководството на ППК Шампион ФА, уште еднаш, по петти пат, ќе не потсетат на животот и спортскиот пат на некогашнио...
► четврток, 15 јуни 2017, 18:34
► Објавено пред 95 дена
ОСТАНАТИ ВЕСТИ ОД СПОРТ
► Објавено пред 98 дена
Романецот Иван Гуидеа го освои боречкиот трофеј „Македонски Бисер“
Градот Штип беше домаќин, а боречкиот клуб Балканец успешен организатор на 41-вото издание на меѓународниот турнир во борење „Македонски бисер". ...
► Објавено пред 98 дена
КМФ „Астибо“ од Штип, нов член на Првата футсал лига на Македонија
Успешно и триумфално заврши сезоната во Втората македонска фудбалска лига за екипата на Астибо од Штип. Тие постигнаа извонреден резултат и уште првата сезона од своето постоење ј...
► Објавено пред 101 дена
„Македонски бисер“ по трет пат во Штип
Над стотина борачи од Македонија, Унгарија, Англија, Романија, Молдавија, Бугарија, Белорусија, Албанија, Србија, Косово, Русија и Грција го потврдија учеството на најзначајната Ме...
МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА
► Објавено пред 102 дена
Пионерите на ФА Постолов Пандев успешно ја крунисаа турнејата во Герма
► Објавено пред 103 дена
Традиционалната боречка манифестација „Македонски бисер“ ќе се одржи в
► Објавено пред 104 дена
Одбојкарските кадети на УГД Студент трети во Македонија
► Објавено пред 105 дена
ППК Шампион ФА од Штип е вицешампион на Македонија

МАКЕДОНИЈА
(ФОТО) Заев во Њујорк имал кратка средба со Трамп
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, посетата на Њујорк ја почна со присуство на настан организиран од претседателот на САД, Доналд Трамп. Станува збор з...
► понеделник, 18 септември 2017, 19:03
► Објавено пред 47 минути
Утре сончево и топло, со мала облачност
Времето утре ќе биде сончево и топло со мала облачност и умерен југозападен ветер, повеќе изразен во западните делови. УВ-индексот ќе изнесува 6. Утринската температура ќе се дви...
► понеделник, 18 септември 2017, 18:46
► Објавено пред еден час
ВМРО-ДПМНЕ: Мила Царовска и СДС се обидуваат да манипулираат со најран
Мила Царовска и СДС во страв од претстојниот изборен пораз повторно се обидуваат да манипулираат со јавноста и со најранливите групи граѓани, велат од ВМРО-ДПМНЕ во реакција на п...
► понеделник, 18 септември 2017, 18:40
► Објавено пред еден час
ОСТАНАТИ ВЕСТИ ОД МАКЕДОНИЈА
► Објавено пред еден час
ВМРО-ДПМНЕ: Единствена цел на СЈО е политичка борба со ВМРО-ДПМНЕ
СЈО покажа дека е продолжена рака на СДС, чија единствена цел е политичка борба со ВМРО-ДПМНЕ, велат од ВМРО-ДПМНЕ во реакцијата на искажаните ставовите на Ленче Ристоска, која д...
► Објавено пред еден час
Од среда голем пад на температурите
Пад на температурата за 10 до 12 степени најавуваат метеоролозите од задутре. Топлото време со температура до 31 степен ќе се задржи уште утре. Од среда максималната температура ...
► Објавено пред 2 часа
Потпишан меморандум за соработка меѓу МВР и Универзитетот „Св. Кирил и
Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, и ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Никола Јанкуловски, денеска потпишаа меморандум за соработка меѓу двете инсти...
МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА
► Објавено пред 2 часа
ВМРО-ДПМНЕ: Алаѓозовски е убедливо најнеуспешниот министер за култура
► Објавено пред 3 часа
Три девојчиња и три жени лани биле жртви на трговија со луѓе во земјав
► Објавено пред 3 часа
Героски: Палевски е кукавица, ништо од најавенaта „шлаканица со селфи“
► Објавено пред 4 часа
Промовирана стратегијата за унапредување на родовата еднаквост во Ѓорч

СВЕТ
Во Србија 33 лица заболени од западнонилска треска
Институтот за јавно здравје на Србија, „Д-р Јовановиќ-Батут“, соопшти дека се регистрирание 33 случаи на заболени од западнонилска треска, од кои еден случај завршил со смрт. До ...
► понеделник, 18 септември 2017, 19:25
► Објавено пред 25 минути
Казна од 3.600 евра зашто не сакале да му помогнат на пензионер
Германскиот суд казни три лица затоа што не сакале да му помогнат на еден пензионер кој се онесвестил во банка и лежел на подот. Луѓето што се нашле во банката го заобиколувале, ...
► понеделник, 18 септември 2017, 18:13
► Објавено пред 2 часа
Трамп: Или поцврста контрола или САД ќе се откажат од нуклеарниот дого
Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека Вашингтон ќе го напушти нуклеарниот договор меѓу Иран и светските сили ако процени дека атомската агенција на ОН не го надгледу...
► понеделник, 18 септември 2017, 17:56
► Објавено пред 2 часа
ОСТАНАТИ ВЕСТИ ОД СВЕТ
► Објавено пред 2 часа
(ФОТО) Тројца загинати во судир на два автобуса во Њујорк
Три лица загинаа денеска во Њујорк при судир на градски и туристички автобус. Њујоршката полиција соопшти дека еден од починатите бил пешак кој бил најден под автобусот, додека д...
► Објавено пред 2 часа
Започна процесот против новинарите од турскиот опозициски весник „Зама
Во Анкара денеска започна судски процес против новинарите и раководството на опозицискиот весник „Заман“, кои се осомничени за наводни врски со исламскиот проповедник Фетулах Ѓул...
► Објавено пред 3 часа
Нигерија: 15 загинати во самоубиствен напад
Најмалку 15 лица загинаа, а 43 се повредени во самоубиствен напад што денеска го изведоа двајца бомбаши самоубијци на североистокот на Нигерија. Според зборовите на еден член од ...
МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА
► Објавено пред 4 часа
Путин не оди на Генералното собрание
► Објавено пред 4 часа
Џихадистите ја менуваат тактиката: Помалку организација и пари, а пове
► Објавено пред 5 часа
Над 80 уапсени во насилни протести во Сент Луис
► Објавено пред 5 часа
Маж се застрелал на гробот на Туѓман

СПОРТ
Симовски го објави списокот за квалификациските дуели со Шведска и Срб
Селекторот на женската ракометна репрезентација на Македонија, Симе Симовски, го објави поширокиот список со ракометарки на кои ќе смета за двата први натпревара од квалификациит...
► понеделник, 18 септември 2017, 14:52
► Објавено пред 5 часа
Алавес остана без тренер
Аргентининецот Луис Субелдија е првиот тренер во шпанската Ла Лига кој доби отказ во тековната сезона. Субелдија доби отказ по поразот од Виљареал на домашен терен (0:3). Алавез ...
► понеделник, 18 септември 2017, 13:20
► Објавено пред 7 часа
Руни две години ќе биде без возачка дозвола
Судот во Англија во понеделникот на две години му ја одзеде возачката дозвола на фудбалската ѕвезда Вејн Руни. Поранешниот капитен на англиската репрезентација ги прифатил обвину...
► понеделник, 18 септември 2017, 13:16
► Објавено пред 7 часа
ОСТАНАТИ ВЕСТИ ОД СПОРТ
► Објавено пред 8 часа
Тренерски смени во Андерлехт и Волфсбург
Најтрофејниот белгиски тим Андерлехт му врачи отказ на тренерот Рене Вајлер, а во исто време тренерот го отпушти и бундеслигашот Волфсбург. Андерлехт по девет кола во националнот...
► Објавено пред 9 часа
(Видео) Проблеми во рајот. Ѕвездите на ПСЖ се караат кој треба да изве
ПСЖ има максимален ефект по шест одиграни кола во францускиот шампионат, екстра квалитетни поединци, но атмосферата во тимот не е на посакувано ниво. ПСЖ во неделата вечерта слав...
► Објавено пред 10 часа
Игор Кокошков, Србинот кој на Србија и го одзеде златото
Игор Кокошков за пошироката јавност можеби е непонато име, но овој 46-годишен Србин кој има и американски пасош добро е познат во кошаркарските кругови. Кокошков во неделата вече...
МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА
► Објавено пред 11 часа
Евробаскет: Драгиќ ја предводи идеалната петорка
► Објавено пред 21 часа
Евробаскет: Драгиќ ја однесе Словенија до европска титула
► Објавено пред 23 часа
Европскиот првак победнички ја почна сезоната во ЛШ
► Објавено пред еден ден
ПМФЛ: Кикс на Вардар, Шкендија го декласира Работнички

ЗАНИМЛИВОСТИ
Казнети поради еротска масажа на работното место
Официјалните лица на Управата за индиректно оданочување на БиХ се казнети за разголена масажа во текот на работно време. Во дисциплинската постапка главните тројца актери на инци...
► понеделник, 18 септември 2017, 14:15
► Објавено пред 6 часа
Вака Трамп разговара со Меланија кога мисли дека никој не го слуша
Откако Доналд Трамп е избран за претседател на САД, се случија прилично чудни ситуации помеѓу него и неговата сопруга Меланија. Сепак, последнава, според пишувањата на „Индипенде...
► сабота, 16 септември 2017, 20:07
► Објавено пред 2 дена
Почнува Октоберфест, пивото оваа година поскапо од минатата
Во Минхен денеска на дожд и со засилени мерки на безбедност се отвора 184. Октоберфест. Како и секоја година, и оваа во центарот на вниманието ќе бидат бидат Баварките во традици...
► сабота, 16 септември 2017, 19:14
► Објавено пред 2 дена
ОСТАНАТИ ВЕСТИ ОД ЗАНИМЛИВОСТИ
► Објавено пред 3 дена
(ВИДЕОИНТЕРВЈУ) Бендот на Сара Мејс го налути Димитар
Поп-пејачката Сара Мејс неодамна се омажи за водителот Димитар Атанасовски. Само неколку дена пред свадбата го промовираше спотот за песната „Небо“. За 26 септември најавува конц...
► Објавено пред 3 дена
Хуман третман на пациенти со болести на очите
Специјализираната Болница по офталмологија „Деница“, по повод 100 дена од своето работење, направи хуман гест и излезе во пресрет на пет  пациенти кои побарале помош поради пробл...
► Објавено пред 3 дена
Македонија доби двајца нови милионери
Видеолотариските терминали на Државна видеолотарија на Македонија им донесоа „милионер џек-пот“ добивки на уште двајца играчи во септември. Здравко Газинковски од Берово, пресреќ...
МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА
► Објавено пред 4 дена
На Селена Гомез ѝ бил трансплантиран бубрег од најдобрата пријателка
► Објавено пред 4 дена
(ВИДЕО) Сите што нелегално ги симнуваат новите епизоди од „Наркос“ ќе
► Објавено пред 4 дена
Пауза на секои 30 минути ако сакате да го зачувате здравјето
► Објавено пред 5 дена
(ВИДЕО) Samsung Galaxy Note 8 официјално претставен во Македонија
 
 
Влажност
Ветер
Видливост
Точка на роса
Астрономски календар
Следни 5/10 дена
Избери град...
Штип
понеделник, 18 септември 2017
Претежно сончево
32℃
Се чувствува: 32 ℃
Влажност
25.6 %
Ветер
4 km/h
Видливост
20 km
Точка на роса
10 ℃
Астрономски календар
Изгрејсонце: 06:13
Зајдисонце: 18:36
Времетраење: 743 минути
Фаза на месечината
Следни 5/10 дена
Избери град...
Пробиштип
понеделник, 18 септември 2017
Ведро/Сончево
30℃
Се чувствува: 30 ℃
Влажност
28.3 %
Ветер
14 km/h
Видливост
20 km
Точка на роса
10 ℃
Астрономски календар
Изгрејсонце: 06:13
Зајдисонце: 18:36
Времетраење: 743 минути
Фаза на месечината
Следни 5/10 дена
Избери град...
Кочани
понеделник, 18 септември 2017
Претежно сончево
32℃
Се чувствува: 32 ℃
Влажност
25.6 %
Ветер
4 km/h
Видливост
20 km
Точка на роса
10 ℃
Астрономски календар
Изгрејсонце: 06:12
Зајдисонце: 18:35
Времетраење: 743 минути
Фаза на месечината
Следни 5/10 дена
Избери град...
Виница
понеделник, 18 септември 2017
Претежно сончево
32℃
Се чувствува: 32 ℃
Влажност
25.6 %
Ветер
4 km/h
Видливост
20 km
Точка на роса
10 ℃
Астрономски календар
Изгрејсонце: 06:12
Зајдисонце: 18:35
Времетраење: 743 минути
Фаза на месечината
Следни 5/10 дена
Избери град...
Кликнете за повеќе информации за брза пошта „Курир плус“


ЦРНА ХРОНИКА
Акција „Гора“: Уште шест лица добија кривична пријава за пустошење шум
Полицијата во рамките на акцијата „Гора“ поднесе кривична пријава против Р.М. (44), Т.Т. (66) и Б.К. (60), сите од Крива Паланка, поради постоење основи на сомнение за сторено кр...
понеделник, 18 септември 2017, 14:09
Објавено пред 6 часа
Музичар на свадба ранет од заталкан куршум
Музичар на свадба во Сарај бил погоден од заталкан куршум. Тој со прострелна рана во ногата бил пренесен во болница каде што е задржан на лекување. Според информациите на МВР, вч...
понеделник, 18 септември 2017, 13:46
Објавено пред 6 часа
Сопственик на менувачница застрелан со автоматска пушка во Сарај
Две лица вооружени со автоматска пушка и со пиштол пукале кон сопственик на менувачница во Сарај. Според информациите на МВР, повредениот е пренесен на Ургентниот центар и е задр...
понеделник, 18 септември 2017, 13:23
Објавено пред 6 часа
Осомничениот за убиството во Гостивар сам се пријавил во полиција
Маж на триесет и осумгодишна возраст вечерва се пријавил во полициската станица Чаир дека е извршител на убиството на скопјанката Сенада Р. (27) кое изутрината се случи во Гостив...
недела, 17 септември 2017, 22:06
Објавено пред 22 часа
Полицијата трага по скопјанец, осомничен за убиство на поранешната пар
Полицијата и гостиварското јавно обвинителство трагаат по скопјанец, осомничен дека ја убил својата поранешна партнерка чие тело денеска било пронајдено на улица во Гостивар, соо...
недела, 17 септември 2017, 18:40
Објавено пред еден ден

СЛУЧАЕН ТВИТ
Новите коли сеа сами се гаснат коа застанеш на семафоро. Југото тоа го прае веќе 20 години <3

@SuperExtraBonus

ОДБРАНА МИСЛА
Женет и неженет човек секогаш си завидуваат еден на друг.