Јанакиев: Го маваа Села по телото и главата, се обидов да го заштитам

slika

- Денешното судско рочиште за нападот врз пратеникот Зијадин Села на кое се сослушуваа сведоци заврши со сведочењето на Игор Јанакиев како сведок на обвинителството.

Главната расправа за овој случај ќе продолжи на 18 април. 

На сведочењето, Јанакиев рече дека се обидел да го заштити Села од толпата народ. Истакна дека како вработен за обезбедување во МВР, на 27 април бил пред прес-центарот во Собранието и оти заедно со колегите се обиделе да ја спречат топлата да влезе внатре, но оти нивните обиди биле безуспешни.  

Сведочеше дека не видел како Села бил оддалечен од другите пратеници, но оти видел како три до четири лица го влечат додека се уште бил на нозе. Потоа, веќе Села биле паднат на земја. 

- Се пробив меѓу масата луѓе што го маваат и застанав кај неговата глава со цел да го заштитам. Тој се обидуваше колку може да се заштити со рацете на главата, рече Јанакиев, додавајќи дека најмногу го удирале Села со нога по телото и главата.

Според Јанакиев, по некое време Села престанал да се заштитува и да мрда со рацете и како да не давал знаци на живот.

Во своето сведочење, Јанакиев посочи дека не се сеќава на изгледот на лицата што го носеле Села пред да падне и оти не не се сеќава на ниту едно лице што го удирало, бидејќи со главата бил свртен кон него за да го заштити. Додаде дека никој не го попречил во одбраната на Села и оти не знае кои биле лицата што го изнеле Села надвор од прес-салата откако се онесвестил.

Пред Јанакиев, денеска сведочеа и пратеникот Мухамед Зеќири и полицаецот Абдулфетах Аљими. 

Во овој случај обвинети се Кире и Цеко Ѓорѓиевски, Оливер Ошавковски, Саша Сенков, Николче Димитриевски, Александар Јаневски – Тошта, Андреј Мицов, Никола Војминовски, Коста Делов и Стојан Павловски – Кобра. Обвинетите за обид за убиство на пратеникот Зијадин Села на претходите рочишта се изјаснија за невини. Тие пред Судот кажаа дека го разбираат обвинението, но не се чувствуваат виновни и оти тоа ќе го докажат во натамошната постапка. аа/бак/15:21


so_senka_bp 
ПРОЧИТАЈТЕ ПОВЕЌЕ ОД МАКЕДОНИЈА
Џафери: Сечиј живот во Собранието на 27 април беше подеднакво важен
Животот на сите што беа во Соранието на 27 април минатата година беше подеднакво важен, но ако исходот на некој од лидерите беше смртен, ќе настанеше безредие и ќе избиеше граѓанск...
► четврток, 26 април 2018, 19:59
► Објавено пред еден час
Грабар Китаровиќ на средба со Џафери: Македонија има речиси двојно пов
Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ денеска на средба со претседателот на Собранието, Талат Џафери изрази задоволство од високиот процент на жени пратеници во македон...
► четврток, 26 април 2018, 19:29
► Објавено пред 2 часа
Државата очекува 100 милиони евра прилив од осумте лиценцирани произво
Точно е дека мојот прв братучед Трајче Заев ја купи оранжеријата на фирмата „Мам“, потврди денеска пред пратениците премиерот Зоран Заев и информира дека вкупната инвестиција ќе до...
► четврток, 26 април 2018, 19:19
► Објавено пред 2 часа
ОСТАНАТИ ВЕСТИ ОД МАКЕДОНИЈА
► Објавено пред 2 часа
Загадување на реката Брегалница во штипскиот регион
Реката Брегалница е обоена во различни бои. Од колекторот во кои се испуштаат отпадни води од фирмите кои се наоѓаат во кругот на поранешниот Текстилен комбинат „Македонка“, околу ...
► Објавено пред 2 часа
Заев утре ќе се сретне со Туск
Тет-а-тет средба ќе остварат утре премиерот Зоран Заев и претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, кој ќе престојува во земјава, како специјален гостин на состанокот на лидер...
► Објавено пред 3 часа
Премиерот потврди дека неговиот прв братучед ја купил оранжеријата на
Точно е дека мојот прв братучед Трајче Заев ја купи оранжеријата на фирмата „Мам“, потврди денеска пред пратениците премиерот Зоран Заев....
МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА
► Објавено пред 3 часа
Во понеделник оглас за распределба на земјиште во „Џумајлија“
► Објавено пред 3 часа
Вкупно 736 лица целосно ослободени со амнестијата, 49 барање се отфрле
► Објавено пред 3 часа
НБРМ го усвои Годишниот извештај за 2017 година
► Објавено пред 3 часа
Заев: Од стечајната маса на „Стефани“ најпрво ќе бидат исплатени лозар

СВЕТ
Бил Козби прогласен за виновен за сексуален напад
Американскиот комичар Бил Козби е прогласен за виновен по три точки на обвинение за сексуален напад, од кои секоја предвидува по десет години затворска казна....
► четврток, 26 април 2018, 21:09
► Објавено пред 7 минути
Русија претстави наводни сведоци на нападите во Дума, Сирија
Во меѓународното седиште во Хаг на Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ) Русија организираше прес-конференција, на која присуствуваа околу 15 Сиријци, за кои се тврди...
► четврток, 26 април 2018, 21:09
► Објавено пред 7 минути
Сенатот го потврди изборот на Помпео за државен секретар на САД
Сенатот на САД го потврди изборот на досегашниот директор на ЦИА Мајк Помпео за нов државен секретар на земјата. ...
► четврток, 26 април 2018, 20:19
► Објавено пред 57 минути
ОСТАНАТИ ВЕСТИ ОД СВЕТ
► Објавено пред 2 часа
Туск: Да се реши застојот во изборната реформа во БиХ
Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, по состанокот со членовите на Претседателството на БиХ изјави дека Европската унија е подготвена да и помогне на Босна и Херцеговина...
► Објавено пред 2 часа
Амбасадорот на Израел тврди дека Иран обучува борци во база близу Дама
Амбасадорот на Израел во ОН, Дени Денон денеска го обвини Иран дека регрутирал најмалку 80.000 шиитски борци кои ги обучува во база близу Дамаск. ...
► Објавено пред 2 часа
Туск побара Косово да ги подобри односите со Србија
Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск го повика Косово да ги подобри односите со Србија за да постигне напредок кон долгорочната цел за членство во Европската унија....
МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА
► Објавено пред 3 часа
МИА факти-фајл: Временски распоред на настаните кои доведоа до панкоре
► Објавено пред 2 часа
Трамп во посета на Велика Британија на 13 јули
► Објавено пред 3 часа
Седумдесет земји ветија нови мерки против финансирање на тероризмот
► Објавено пред 4 часа
За влез во Шенген од Балканот ќе биде потребна дозвола и такса од седу

СПОРТ
Рамос за Иниеста: Да се викаше „Андресињо“ ќе ја освоеше двапати „Злат
Шпанскиот репрезентативец Серхио Рамос го прокоментира фактот дека Андрес Иниеста никогаш не ја освои „Златната топка“. ...
► четврток, 26 април 2018, 19:00
► Објавено пред 2 часа
Довициозо го отфрлил предлогот на Дукати за нов договор
Лидерот во МотоГП и претендент за титулата во 2018-та година, Андреа Довициозо ја отфрлил првата понуда за нов договор од тимот на Дукати, открива „АутоСпорт“. Италијанецот е пилот...
► четврток, 26 април 2018, 19:00
► Објавено пред 2 часа
Луис Енрике е поблиску до Челзи, отколку до Арсенал
Луис Енрике ќе објави во кој клуб ќе работи во следните денови, а во моментот изгледа поблиску до Челзи, отколку до Арсенал, соопштува шпански „Спорт“. ...
► четврток, 26 април 2018, 18:30
► Објавено пред 3 часа
ОСТАНАТИ ВЕСТИ ОД СПОРТ
► Објавено пред 3 часа
Рикардо демантираше дека има договор со Ферари
Пилотот на Ред Бул, Даниел Рикардо ги негираше извештаите дека има прелиминарен договор со Ферари. ...
► Објавено пред 3 часа
Фереро: Само Ѓоковиќ можеше со Надал на земја
Поранешниот светски рекет бр.1, Хуан Карлос Фереро смета дека неговиот сонародник Рафаел Надал ќе ги освои сите турнири на земја, на кои ќе се натпреварува оваа сезона....
► Објавено пред 4 часа
Челзи заинтересиран за Хисај и Кулибали, Наполи бара 110 милиони фунти
Раководството на Челзи ќе се обиде да привлече двајца дефанзивци на Наполи во летниот трансфер период, објавија медиуми во Англија и Италија. Станува збор за Елсеид Хисај и Калиду ...
МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА
► Објавено пред 4 часа
ШФС: Ибрахимовиќ не се враќа во репрезентацијата
► Објавено пред 5 часа
Таткото на Шумахер има пристап до неговите 800 милиони евра
► Објавено пред 5 часа
Розберг го избришал Фејсбук профилот за да ја освои титулата во Ф1
► Објавено пред 5 часа
Луис ван Гал: Добив предлог кој не можам да го одбијам

ЗАНИМЛИВОСТИ
(Видео) Јапонските аеродроми имаат специфичен однос кон багажот на пат
Доколку некогаш планирате да патувате во Јапонија, би можел да ве изненади начинот на кој персоналот на тамошните аеродроми постапува со багажот на патниците. Имено, на една снимка...
► среда, 04 април 2018, 12:40
► Објавено пред 22 дена
Американка го повикала поранешното момче на велигденска вечера и го за
Велигденската вечера се претворила во вистински пекол за еден човек од американскиот град Алтамонте Спрингс кого поранешната девојка го запалила и го оставила да изгори. Како што п...
► среда, 04 април 2018, 11:52
► Објавено пред 22 дена
„Фејсбук“ ќе ги разоткрива пријателите што споделуваат лажни вести
Борбата против лажните вести ќе се води и на „Фејсбук“. Компанијата најави подобрена верзија на апликацијата која на корисниците ќе им овозможи да дознаат повеќе за вестите што нек...
► среда, 04 април 2018, 11:40
► Објавено пред 22 дена
ОСТАНАТИ ВЕСТИ ОД ЗАНИМЛИВОСТИ
► Објавено пред 23 дена
Германец си ги заборавил ќерките на бензинска, поминал 170 километри и
Германски државјанин на автопат во Баварија си ги заборавил своите две ќерки, пишуваат германските медиуми. Како што се наведува, тој со девојчињата патувал кон езерото Гарда по по...
► Објавено пред 23 дена
(Видео) Полјак седнал во својата „пегла“ и тргнал на патување долго 22
Полјакот Аркадиј Фидлер е еден од многуте вљубеници во култниот за неговата земја автомобил „фиат 126p“, на овие простори познат како „пегла“. Во 2016 година со ваков автомобил тој...
► Објавено пред 23 дена
По 24 години потрага, кинеско семејство ја пронајде изгубената ќерка
По 24-годишна потрага по ќерката, Ванг Мингкинг повторно ја прегрна својата ќерка. Во неуморната потрага на Ванг, тој стана и таксист во градот Ченгду, со надеж дека еден ден може ...
МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА
► Објавено пред 23 дена
(Видео) Слонови трчале по автопат во Шпанија, еден настрадал
► Објавено пред 24 дена
Лос Анџелес доби невообичаен музеј – за селфи
► Објавено пред 24 дена
Авиокомпанија нема да дозволува дебели луѓе да патуваат во бизнис-клас
► Објавено пред 24 дена
Во пакуваната вода има високи нивоа на честички пластика, тврдат научн
 
 


ЦРНА ХРОНИКА
„Пајакот“ за еден ден улови 54 возила во Скопје
Во текот на вчерашниот ден на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Скопје се случиле 22 сообраќајни незгоди, од кои четири со тешки телесни повреди, осум со телесни повреди и...
среда, 04 април 2018, 11:15
Објавено пред 22 дена
Норвешки државјанин пронајден мртов во стан во Битола
Норвешки државјанин бил пронајден мртов во стан во Битола. Според полицијата, вчера во 22 часот во Секторот за внатрешни работи Битола било пријавено дека на улицата Тодор Скаловск...
среда, 04 април 2018, 11:05
Објавено пред 22 дена
Осумдесет и двегодишна битолчанка пронајдена мртва во својот дом
Осумдесет и двегодишна битолчанка е пронајдена мртва во својот дом. Според полицијата, вчера во 20.20 часот во Секторот за внатрешни работи Битола било пријавено дека на улицата Па...
среда, 04 април 2018, 10:48
Објавено пред 22 дена
Еден повреден при судир на два автомобила и камион
Едно лице е повредено при судир на два автомобила и камион што се случил вчера во 17 часот во Скопје. Според полицијата, на улицата Васил Чакаларов се случила сообраќајна незгода м...
среда, 04 април 2018, 10:45
Објавено пред 22 дена
Двајца пешаци повредени во сообраќајни несреќи во Скопје
Двајца пешаци вчера биле повредени во сообраќајни несреќи во Скопје. Според МВР, првата несреќа се случила околу 9.20 часот на булеварот Александар Македонски кога „сеат алтеа“ со ...
среда, 04 април 2018, 10:31
Објавено пред 22 дена

СЛУЧАЕН ТВИТ
Позади секој успешен маж стои татко му кој што крадел во времето на Југославија

@BiguleZiga

ОДБРАНА МИСЛА
Се бореа за правична застапеност, а сите имаа кривична одговорност.