МАКЕДОНИЈА
► Објавено пред 14 минути
Груевски-СДСМ сака набрзина да изгласа Влада
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, смета дека владиниот состав е избран набрзина за да ги задоволи апетите на челните луѓе во партиите без воопшто да се гледа на нивната стручност. Многу...
► Објавено пред 16 минути
Почина Константинос Мицотакис, грчкиот премиер кој заговараше под
Поранешниот грчки премиер, Константинос Мицотакис, почина денеска на 99 години, соопшти неговото семејство. „Почина еден час по полноќ, опкружен со луѓето што го сакаа и што ги сакаше“, пишува во...
► Објавено пред 19 минути
Џафери-Хиса: Пријателските односи меѓу Македонија и Косово клучни
Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска го пречека амбасадорот на Република Косово, Илбер Хиса, при што разговараа за актуелните политички ситуации во Македонија и во Косово и за...
► Објавено пред еден час
Кавадарци со најниска невработеност во државата
Најнизок процент на невработеност во државата има во Кавадарци- само 10 отсто,покажуваат податоците на Центарот за вработување . Целта на Центарот е да се достигне просекот на земјите...
► Објавено пред 2 часа
Владата на Заев со најмногу министри без ресор
Различен е бројот на министри во составот на новата влада во споредба со последната Влада на СДСМ и ДУИ од 2002 до 2006 која ја предводеше Бранко Црвенковски. Во тогашната Влада СДСМ и коалцијата...
► Објавено пред 2 часа
Владата ќе ја преиспитува „гигантската дивоградба“ – проект
„Владата темелно ќе го преиспитува проектот „Скопје 2014“ и неговите политички, уставно-правни, меѓуетнички, културни, архитектонски, урбано- градителски, финансиски и естетски аспекти“,  пишува...
► Објавено пред 2 часа
Иванов: ЕУ да направи исчекор и да определи датум за почеток на п
Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во понеделник одржа работна средба со амбасадорите на земјите членки на Европската Унија во Република Македонија. На средбата беа разменети...
► Објавено пред 2 часа
Шест пратеници влегуваат во Владата – на нивно место доаѓаа
Шестмина од избраните пратеници од СДСМ ќе влезат во новата реформска Влада. Тоа значи дека на нивното место доаѓаат шестмина кои се следни на листите за пратеници во Собранието. Една...
► Објавено пред 2 часа
Заев: Прво укинување на екстерното, потоа ревизија на финансискат
Укинувањето на екстерното тестирање ќе биде една од првите мерки кои ќе ги преземе новата Влада. Мандаторот Зоран Заев вели дека следува и покачување на минималната плата. Според него, ќе се...
► Објавено пред 2 часа
Владата предвидува бесплатно болничко лекување и плати од 1600 ев
Во предлог-програмата на Владата доставена до Собранието, во делот за здравството, пишува дека веднаш ќе започнат подготовките за воведување бесплатно болничко лекување за сите здравствени...
► Објавено пред 3 часа
Тевдовски ќе треба да исполни многу ветувања на СДСМ поврзани со
Професорот Драган Тевдовски, предлог од СДСМ до Владата за министер за финансии, ќе треба да ја менаџира државната каса, за која досега се тврдеше дека не е транспарентна пред јавноста за приходите...
► Објавено пред 3 часа
Хуманитарна трка „Трчаме заедно“ на 10 јуни во Шуто Оризари
Центарот за социјални иницијативи „Надеж“ и фондацијата Шулер хелфен лебер, во соработка со општината Шуто Оризари, ја организираат првата хуманитарна трка „Трчаме заедно“, што на 10 јуни...
► Објавено пред 3 часа
Случајот „Пуч“ заглавен  во ќор-сокакот меѓу политиката и правото
Звонко Костовски од осуден „пучист“ – клучен сведок за „Тврдина“? Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција им понудило предлог-спогодба на двајца од обвинетите...
► Објавено пред 4 часа
Оливер Спасовски, министерот од кого се очекува да ја департизира
По упадот и крвавите инциденти на 27 април во Собранието Оливер Спасовски вети дека полицијата повеќе нема да биде командувана од партиските штабови, и дека ќе има темелни реформи во УБК. Токму...
► Објавено пред 4 часа
АМС ги додели наградите за “Најдобар млад програмер“
Агенцијата за млади и спорт во соработка со ФИНКИ и Здружениетo на информатичари на Македонија трета година по ред го реализираа проектот наречен “Најдобар млад програмер”. По тој повод денес...
► Објавено пред 4 часа
Кочо Анѓушев, најбогатиот трговец со струја, станува вицепремиер
Новиот вицепремиер за економски прашања, Кочо Анѓушев, во 2013 беше на листата на „Форбс“ на петте најбогати Македонци, спореден со украинскиот „тешкаш“ Сергеј Бубка, но во трговијата со струја....
► Објавено пред 5 часа
Портрет на новиот „раста“ министер за култура: Ќе го стопирам нал
Развојниот пат и биографијата на новиот министер за култура, Роберт Алаѓозовски, во целост се посветени на културата, особено на издаваштвото и развојот на културните политики. Неретко јавно...
► Објавено пред 5 часа
Никола Димитров, новиот шеф на дипломатијата – човек за сит
Преговарач за името, советник за национална безбедност, заменик-министер за надворешни работи и, конечно, шеф на дипломатијата. Никола Димитров е изборот на Зоран Заев на една од најважните...
► Објавено пред 5 часа
Пратеникот Влатко Ѓорчев на конференција на ОБСЕ во Австрија
Конференција за националните малцинства, на која ќе учествува пратеникот Владимир Ѓорчев, члeн на Делегацијата на Собранието на Република Македонија во Парламентарното собрание на Организацијата...
 
 
Влажност
Ветер
Видливост
Точка на роса
Астрономски календар
Следни 5/10 дена
Избери град...
Штип
понеделник, 29 мај 2017
Претежно сончево
24℃
Се чувствува: 23 ℃
Влажност
38.9 %
Ветер
4 km/h
Видливост
20 km
Точка на роса
9 ℃
Астрономски календар
Изгрејсонце: 05:00
Зајдисонце: 19:56
Времетраење: 896 минути
Фаза на месечината
Следни 5/10 дена
Избери град...
Пробиштип
понеделник, 29 мај 2017
Претежно сончево
21℃
Се чувствува: 18 ℃
Влажност
55.9 %
Ветер
18 km/h
Видливост
20 km
Точка на роса
12 ℃
Астрономски календар
Изгрејсонце: 04:59
Зајдисонце: 19:57
Времетраење: 898 минути
Фаза на месечината
Следни 5/10 дена
Избери град...
Кочани
понеделник, 29 мај 2017
Претежно сончево
24℃
Се чувствува: 23 ℃
Влажност
38.9 %
Ветер
4 km/h
Видливост
20 km
Точка на роса
9 ℃
Астрономски календар
Изгрејсонце: 04:59
Зајдисонце: 19:56
Времетраење: 897 минути
Фаза на месечината
Следни 5/10 дена
Избери град...
Виница
понеделник, 29 мај 2017
Претежно сончево
24℃
Се чувствува: 23 ℃
Влажност
38.9 %
Ветер
4 km/h
Видливост
20 km
Точка на роса
9 ℃
Астрономски календар
Изгрејсонце: 04:59
Зајдисонце: 19:55
Времетраење: 896 минути
Фаза на месечината
Следни 5/10 дена
Избери град...
Кликнете за повеќе информации за брза пошта „Курир плус“


ЦРНА ХРОНИКА
Спречен обид за криумчарење мигранти
Непознато лице се обидело да прошверцува мигранти со автомобил рено Меган, но било спречено од полицијата. Како што соопштија од МВР, полицајците во сабота кон недела, во 03.20 ...
понеделник, 29 мај 2017, 14:23
Објавено пред 3 часа
Моторџија се бори за живот по судир со рено во скопски Аеродром
Дваесетгодишен скопјанец е тешко повреден во „сообраќајка“ што се случи во неделата попладне на булеварот „Јане Сандански“ во Скопје, информираат од МВР. Според истиот извор, во ...
понеделник, 29 мај 2017, 14:06
Објавено пред 3 часа
Тепачка во кафе бар во Охрид
Во неделата во околу 4 часот во полициската станиц од ОН-Охрид, В.О. (26) пријавил дека околу 01,45 часот, тој заедно со неговите другари Ж.М. и Н.П. сите од Струга дошле во Охр...
недела, 28 мај 2017, 11:44
Објавено пред еден ден
Насилници нападнале девојка во Штип
Во саботата во полициската станица Штип, 18-годишна девојка од Штип пријавила дека околу 22,30 часот додека во својата куќа го доела своето бебе, неповикано влегле нејзините сосе...
недела, 28 мај 2017, 11:37
Објавено пред еден ден
Ограбено казиното „Сенатор“ на Партизанска
Во саботата околу 9 часот во Скопје на булевар „Партизански Одреди“ поточно во казино „Сенатор“, од страна на непознато лице со закана со пиштол бил одземен дневниот промет, по ш...
недела, 28 мај 2017, 11:29
Објавено пред еден ден

СЛУЧАЕН ТВИТ
Сакав да го сликам јадењево ама побрза сум од објективот.

@Schiffer_PG14

ОДБРАНА МИСЛА
Да беа вистина сите пцовки, сега ќе бевме пет милиони жители.