ИСТОК
► Објавено пред 2 дена
Презентирана колекција на македонски воени и полициски ознаки
Во рамки на патронот на касарната, беше организирана и изложба на воени и полициски ознаки од припадниците на АРМ и МВР. Присутните можеа да се запознаат со историјата на безбедносните структури, преку обележјата кои ги носеле и ги носат војниците и полицајците.
► Објавено пред 2 дена
Родителите на децата со посебни потреби втор ден кампуваат пред с
Родителите на децата со посебни потреби од над 20 здруженија низ земјава станаа видливи за македонските политичари, откако вчера ги поставија шаторите пред собранието, денеска тие имале средба со пратениците и од ВМРО ДПМНЕ и од СДСМ.
► Објавено пред 2 дена
Штипската касарна „Јане Сандански“ го одбележа патрониот празник
По повод чествувањето на 102 годишнината од смртта на истакнатиот македонски револуционер и војвода Јане Сандански, денеска во штипската касарна, која го носи неговото име, се одржа пригодна свеченост.
► Објавено пред 2 дена
Штипските јавни претпријатија годинава нема да вработуваат
Двете штипски јавни претпријатија годинава нема да вработуваат во ниту една работна единица. Директорот на ЈП „Исар", Ангел Бојаџиев, рече дека во ова комунално претпријатие треба да се намали бројот на администрацијата, за да бидат порентабилни и поуспешни како претпријатие.
► Објавено пред 2 дена
Студот повторно им се заканува на овошките
Студот им се заканува на овошките. Во штипско ноќеска куртулија од измрзнување, но неизвесно е дали ќе се спасат од најавените пониски утрински температури следниве два дена.
► Објавено пред 3 дена
Чествување по повод 35 годишнината од смртта на поетот Ацо Шопов
Штипјани ја одбележаа 35 годишнината од смртта на поетот Ацо Шопов. Со пригоден говор и полагање цвеќе пред спомен бистата, денеска му оддадоа почит на својот некогашен сограѓанин, поет и револуционер, Ацо Шопов. За ликот и делото на академик Шопов, учесник и во НОБ, пред присутните пригодна реч одржа Петар Мицевски од Сојузот на борци.
► Објавено пред 3 дена
Дождовите не ја променија хидролошката состојба на истокот
Нема добри вести за оризопроизводителите во кочанско. Дождовите не ја подобрија хидролошката состојба, олеснување е само во делот на нивите, кои сега полесно ќе се наполнат со вода, но браната и понатаму е полупразна.
► Објавено пред 3 дена
Штипскиот универзитет организира Отворени инфо денови
Универзитетот „Гоце Делчев" - Штип од денеска почна со Отворените инфо денови, со цел матурантите да се запознаат со факултетите и академиите, како и какви наставни програми ќе им понудат во новата академска 2017/2018 година.
► Објавено пред 3 дена
Штипското комунално претпријатие „Исар“ ги награди вработени за м
Штипското комунално претпријатие „Исар" денеска на своите вработени, кои полнат 10, 15 и 20 години работен стаж им врачи пригодни подароци.
► Објавено пред 3 дена
Родителите на децата со посебни потреби кампуваат пред македонско
Родителите на децата со посебни потреби од над 20 здруженија во земјава ги поставија шаторите во Жена парк во Скопје, со цел да бидат видливи за македонските политичари, од кои очекуваат да почнат со решавање на низата на проблеми кои имаат. Во текот на денот имаа и инцидент, тројца обезбедувачи на градот Скопје, пред очите на децата со посебни потреби ги затвораа шаторите, а во еден од нив имало и деца.
► Објавено пред 3 дена
Разбојниците, штипјани ги ставија под клуч
Клучот на врата, страшно е, не сме безбедни и дома - велат штипјани, стравувајќи за својата лична безбедност, откако две разбојништва за кратко време се случија во градот. Поради ова нивните домови биле заклучени и дење и ноќе, за да не влезат маскирани натрапници и насилници, кои ќе бараат пари.
► Објавено пред 4 дена
Ветрот во штипско ноќеска корнеше дрвја
Ветрот во штипско ноќеска корнеше дрвја. Со брзина на движење од 100 километри на час сруши неколку тополи. На паднати дрвја на патот кон Кочани, кај селото Балван, интервенирале штипските пожарникари, а повеќе од еден час во застој бил и сообраќајот на овој патен правец.
► Објавено пред 4 дена
Пензионерите се подготвуваат за регионални спортски игри
Штипските пензионери ќе бидат домаќини на 400 пензионери од регионот, на 10 јуни, кога ќе се одржат регионалните пензионерски игри. Во Штип денеска седница имаше координативното тело, кое треба да ги реализира овие игри.
► Објавено пред 4 дена
Почна санацијата на дел од патниот правец Штип-Радовиш
Штипската регионална подружница на ЈП „Македонија пат" почна со реконструкцијата на регионалните патни правци во источниот и југоисточниот регион. Во тек е реконструкцијата на регионалниот пат Штип-Радовиш, на излезот на градот Штип, во должина од 900 метри, а инвестицијата на Агенцијата за државни патишта чини околу четири милиони денари.
► Објавено пред 4 дена
Ромската заедница мора да се вклучи во демократските процеси
Низок стандард, живот во супстандардни услови, проблеми со домувањето, неможноста за легализација на дивите градби, но и пропусти во образованието и селекција при вработувањето, се само дел дел од проблемите кои граѓанските здруженија ги детектираат како проблеми, кои го отежнуваат процесот на демократизација на ромската популација во заедницата.
► Објавено пред 4 дена
Во Штип предавање за „Чудесата на пресветата Богородица“ од Јоаки
Универзитетскиот професор Димитар Пандев пред штипските студенти истакна дека: „Чудесата на пресветата Богородица" е најчитана книга во 19-ти век, не само во Македонија, туку и пошироко. Оваа книга доживеела вкупно пет изданија.
► Објавено пред 4 дена
Манифестација „Во чест на поетот“ по 34-ти пат во Штип
Промоција на книга, изложба на цртежи и филмска проекција, се дел од годинашната програма за одбележување на 35 години од смртта на великанот, поет и револуционер Ацо Шопов. Манифестацијата „Во чест на поетот", Центарот за култура во Штип ја организира по 34 пат.
► Објавено пред 5 дена
Родители на деца со посебни потреби ќе кампуваат пред македонскот
Четириесетина родители заедно со своите деца со посебни потреби, од четврток со шатори ќе кампуваат во Жена парк кај Собранието на Република Македонија, со цел да бидат видливи за македонските политичари. Проблемите им се зголемуваат од ден на ден, и покрај тоа што политичарите постојано ветуваат дека ќе им ги решат, а проектите фигурираат во партиските програми.
► Објавено пред 5 дена
Преку волонтерство и општо корисна работа до конкурентност на паз
Преку волонтерство и општо корисна работа може да се биде конкурентен на пазарот на труд. Оваа пракса на Комисијата за социјални работи во Општина Штип, веќе вродува плод, така освен лани овој проект на локалната самоуправа ќе продолжи и годинава.
 
 
Влажност
Ветер
Видливост
Точка на роса
Астрономски календар
Следни 5/10 дена
Избери град...
Штип
недела, 23 април 2017
Претежно сончево
9℃
Се чувствува: 6 ℃
Влажност
63.2 %
Ветер
7 km/h
Видливост
20 km
Точка на роса
2 ℃
Астрономски календар
Изгрејсонце: 05:39
Зајдисонце: 19:20
Времетраење: 821 минути
Фаза на месечината
Следни 5/10 дена
Избери град...
Пробиштип
недела, 23 април 2017
Претежно сончево
6℃
Се чувствува: 4 ℃
Влажност
66.4 %
Ветер
4 km/h
Видливост
20 km
Точка на роса
1 ℃
Астрономски календар
Изгрејсонце: 05:39
Зајдисонце: 19:20
Времетраење: 821 минути
Фаза на месечината
Следни 5/10 дена
Избери град...
Кочани
недела, 23 април 2017
Претежно сончево
9℃
Се чувствува: 6 ℃
Влажност
63.2 %
Ветер
7 km/h
Видливост
20 km
Точка на роса
2 ℃
Астрономски календар
Изгрејсонце: 05:38
Зајдисонце: 19:19
Времетраење: 821 минути
Фаза на месечината
Следни 5/10 дена
Избери град...
Виница
недела, 23 април 2017
Претежно сончево
9℃
Се чувствува: 6 ℃
Влажност
63.2 %
Ветер
7 km/h
Видливост
20 km
Точка на роса
2 ℃
Астрономски календар
Изгрејсонце: 05:38
Зајдисонце: 19:19
Времетраење: 821 минути
Фаза на месечината
Следни 5/10 дена
Избери град...


ЦРНА ХРОНИКА
Арамија се обидел да ограби обложувалница, но му ја треснале вратата п
Вработен од обложувалница спречил грабеж откако му ја затворил вратата на крадецот. Како што соопшти полицијата, во петокот Б.М. пријавил дека во спортската обложувалница...
сабота, 22 април 2017, 13:40
Објавено пред 20 часа
Полицаец нападнат во поликлиника „Ѓорче Петров“
Полицаец бил нападнат од страна на пациенти во петокот вечер во поликлиниката „Ѓорче Петров“, соопштија од полициската станица во населбата Ѓорче Петров. Пациентите го на...
сабота, 22 април 2017, 13:32
Објавено пред 20 часа
Пожарот кај „Здравко Цветковски“ локализиран – нема повредени (г
Пожарот кој избувна во бараки кај СУГС „Здравко Цветковски“ на булеварот „Партизански одреди“ е ставен под контрола и не постои можност за негово проширување на останатит...
петок, 21 април 2017, 14:54
Објавено пред 2 дена
За 15 диазепами дилер на дрога оди затвор
  Полицијата во неколку градови фатиле ситни дилери на дрога за што поднеле кривични пријави. На 20.04.2017 година во 08.15 часот во Штип, поради постоење основи на ...
петок, 21 април 2017, 14:07
Објавено пред 2 дена
Полицаец фатил крадец на акумулатор
  Полициски службеник, вчера околу 20.50 часот на ул. „Марксова“, во Прилеп забележал две лица како вршат кражба на акумулатор, по што тргнал кон нив. Еден од сторит...
петок, 21 април 2017, 14:04
Објавено пред 2 дена

СЛУЧАЕН ТВИТ
За се се криви соседите. Косово не загадува, Грција ни ја краде водата, Албанија ни ја краде пастрмката, а Бугарија ни го краде народот.

@Ibe_Palikukja

ОДБРАНА МИСЛА
Никогаш не приоѓајте на јарец од напред, на коњ од задгрб и на глуп човек од било која страна.