ИСТОК
► Објавено пред 28 минути
Дождот им донесе проблеми на штипјани, ќе може ли локалната власт
На денешниот прес Општинската организација на СДСМ ги истакна проблемите на штипјани предизвикани од последните дождови и оштетените улици со излеани атмосферски канализации. Од таму велат, ќе има ревизија, за што и како се трошени парите на граѓаните.
► Објавено пред 35 минути
Спортскиот центар Автокоманда пример за урбан украс
Спортскиот центар Автокоманда е за пример како од депонија еден простор може да се претвори во урбан украс, за одмор и спортска рекреација, рече денес пред медиумите, Ангел Бојаџиев, директор на ЈП „Исар".
► Објавено пред 4 дена
Инцидент во штипската Клиничка болница
Адам Чандаров од Берово пред два дена при посета на свој роднина во штипската Клиничка болница на Одделението за ортопедија бил нападнат од физиотерапевт, бидејќи побарал да помогне на друга пациентка, која била неподвижна.
► Објавено пред 4 дена
„Штип и Париз преку фреквенцијата на уметноста“
Ангеле Михајловски пијанист од Музичката Академија при универзитетот „Гоце Делчев"-Штип и Драган Ристов во сабота со своите цртежи ќе се претстават пред гостите во македонската амбасада во Париз Р. Франција. Културно-уметничкиот настан го носи слоганот „Штип и Париз преку фреквенцијата на уметноста", кој е поддржан и од министерството за култура.
► Објавено пред 4 дена
Од денес може да се пријавуваат штетите од завчерашното невреме в
Од денес граѓаните може да ги пријавуваат штетите од невремето, кое во вторникот го зафати Штип. Снежана Санева, од Општина Штип, вели дека сѐ уште немаат официјален став дали финансиски ќе им се надокнадат штетите.
► Објавено пред 4 дена
Мијалков: Која е одговорноста за децата со аутизам?
Наместо да го однесат до дома, дванаесетгодишниот Петар е оставен сам на една од најфреквентните улици во градот, во близина на Дом на млади. Иако според договорот помеѓу родителите и Центарот за социјални работи, превезувачот треба детето да го предаде на родителите, ова не се почитува, реагира родителот Зоран Мијалков, кој тврди дека ова се случува по трет пат.
► Објавено пред 6 дена
Штипски „Исар“ ќе инвестира во бањата „Кежовица“
Штипското комунално претпријатие „Исар" годинава ќе има нови инвестиции во Градската бања „Кежовица" и хортикултурно ќе го уреди просторот околу неа. Директорот на ЈП „Исар" - Штип, Ангел Бојаџиев, на денешната прес-конференција истакна дека во кругот на бањата ќе се направи и нова фонтана, а ќе се воведат и нови услуги за граѓаните и туристите кои ја посетуваат Градската бања „Кежовица".
► Објавено пред 6 дена
Епископот Велички, Гаврил Светогорец, ќе се прогласи за светец
Епископот Велички, Гаврил Светогорец, ќе се прогласи за светец, неговите мошти ќе бидат изложени во храмот Свети Никола.
► Објавено пред 6 дена
Општините блокадата можат да ја издржат до крајот на месецот
Барањата на граѓаните за изградба на куќи и стопански објекти, навремено се завршени од страна на општинската администрација. Од 15 мај нема поголем број на предмети и барања кои ги доставуваат граѓаните, средствата на јавните претпријатија се преведени пред датумот кога им истече мандатот на градоначалниците - забележа штипскиот градоначалник Илчо Захариев.
► Објавено пред 6 дена
Во Штип одбележан Денот на Власите
Градоначалникот на Општина Штип, Илчо Захариев, денеска по повод Денот на Власите имаше средба со претставници од оваа заедница.
► Објавено пред 7 дена
За шест месеци ќе биде готов новиот автопат Штип - Скопје
За шест месеци ќе биде готов новиот автопат, по кој од Штип до Скопје ќе се стигнува за четириесетина минути. Денес лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, изврши увид на градежните работи на автопатот до Миладиновци, инвестиција вредна 206 милиони евра.
► Објавено пред 7 дена
Груевски: Обвиненијата против мене се политичка манипулација
Специјалното обвинителство поведе три истрага, во кои од едната како првоосомничен е лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски за нелегално финансирање на партијата и купување на имот на партијата.
► Објавено пред 7 дена
Делегација од Штип на етно фестивал во Турција
Делегација на Општина Штип, членови на Академијата Еуро арт и на музичката група „Орнаменти", беа во посета на турскиот град Киркларели, каде што претставниците од Општина Штип, со градоначалникот и заменик градоначалникот разговарале за можната економска соработка.
► Објавено пред 7 дена
Македонија во исчекување за новата Влада
Македонија во исчекување за новата Влада. Во тек се преговори помеѓу партиите, а во медиумите се објавуваат имиња за одредени министерски места, но сѐ е на ниво на шпекулации.
► Објавено пред 7 дена
Малолетничката бременост бележи постојан пораст
Петнаесетгодишно девојче е најмладата личност која од Центарот за советување на жени „Лидија" побарала помош за прекин на бременоста. Бројот на случаи на малолетничка бременост е во пораст и за жал старосната граница полека се намалува.
► Објавено пред 10 дена
Ќе продолжат инвестициите за уредување на штипските гробишта
Во период од три година за уредување на градските гробишта во Штип се инвестирани 200 000 евра. Инвестициите се од Општина Штип и ЈП „Исар".
► Објавено пред 10 дена
Блокадата на општините не пречи во работата на ЦРИПР
Блокадата на општините не влијае врз работењето на Центарот за развој на Источно планскиот регион потенцира директорката Драгица Здравева. Одлуките за да се работи без проблеми регионалниот совет на градоначалници ѓи донесени навреме. Регионалните проекти течат без никаков застој.
► Објавено пред 10 дена
„Бабина баница“ ќе се одржи на 11 јуни
Комплексот Еленец на Осоговските планини по шестти пат ќе биде местото каде што се одржува познатата манифестација „Бабина баница". Во еден од најубавите предели на Осоговските планини, во близина на селото Цера на традиционален македонски начин пензионерките ќе месат, сукат и печат баници под вршник.
► Објавено пред 10 дена
Обука за медиумска писменост на граѓаните во Штип
Како да се препознаат лажните информации кои јавните сервиси ги пласираат во своите програмски содржини. Анализите на граѓанскиот сектор покажуват дека има отстапки во информирањето кај одредени медиуми.
 
 
Влажност
Ветер
Видливост
Точка на роса
Астрономски календар
Следни 5/10 дена
Избери град...
Штип
понеделник, 29 мај 2017
Претежно сончево
24℃
Се чувствува: 23 ℃
Влажност
38.9 %
Ветер
4 km/h
Видливост
20 km
Точка на роса
9 ℃
Астрономски календар
Изгрејсонце: 05:00
Зајдисонце: 19:56
Времетраење: 896 минути
Фаза на месечината
Следни 5/10 дена
Избери град...
Пробиштип
понеделник, 29 мај 2017
Претежно сончево
21℃
Се чувствува: 18 ℃
Влажност
55.9 %
Ветер
18 km/h
Видливост
20 km
Точка на роса
12 ℃
Астрономски календар
Изгрејсонце: 04:59
Зајдисонце: 19:57
Времетраење: 898 минути
Фаза на месечината
Следни 5/10 дена
Избери град...
Кочани
понеделник, 29 мај 2017
Претежно сончево
24℃
Се чувствува: 23 ℃
Влажност
38.9 %
Ветер
4 km/h
Видливост
20 km
Точка на роса
9 ℃
Астрономски календар
Изгрејсонце: 04:59
Зајдисонце: 19:56
Времетраење: 897 минути
Фаза на месечината
Следни 5/10 дена
Избери град...
Виница
понеделник, 29 мај 2017
Претежно сончево
24℃
Се чувствува: 23 ℃
Влажност
38.9 %
Ветер
4 km/h
Видливост
20 km
Точка на роса
9 ℃
Астрономски календар
Изгрејсонце: 04:59
Зајдисонце: 19:55
Времетраење: 896 минути
Фаза на месечината
Следни 5/10 дена
Избери град...


ЦРНА ХРОНИКА
Спречен обид за криумчарење мигранти
Непознато лице се обидело да прошверцува мигранти со автомобил рено Меган, но било спречено од полицијата. Како што соопштија од МВР, полицајците во сабота кон недела, во 03.20 ...
понеделник, 29 мај 2017, 14:23
Објавено пред 3 часа
Моторџија се бори за живот по судир со рено во скопски Аеродром
Дваесетгодишен скопјанец е тешко повреден во „сообраќајка“ што се случи во неделата попладне на булеварот „Јане Сандански“ во Скопје, информираат од МВР. Според истиот извор, во ...
понеделник, 29 мај 2017, 14:06
Објавено пред 3 часа
Тепачка во кафе бар во Охрид
Во неделата во околу 4 часот во полициската станиц од ОН-Охрид, В.О. (26) пријавил дека околу 01,45 часот, тој заедно со неговите другари Ж.М. и Н.П. сите од Струга дошле во Охр...
недела, 28 мај 2017, 11:44
Објавено пред еден ден
Насилници нападнале девојка во Штип
Во саботата во полициската станица Штип, 18-годишна девојка од Штип пријавила дека околу 22,30 часот додека во својата куќа го доела своето бебе, неповикано влегле нејзините сосе...
недела, 28 мај 2017, 11:37
Објавено пред еден ден
Ограбено казиното „Сенатор“ на Партизанска
Во саботата околу 9 часот во Скопје на булевар „Партизански Одреди“ поточно во казино „Сенатор“, од страна на непознато лице со закана со пиштол бил одземен дневниот промет, по ш...
недела, 28 мај 2017, 11:29
Објавено пред еден ден

СЛУЧАЕН ТВИТ
Македонски начин на поправање:
Го пцуеш пола саат
Го гасиш па го палиш
Го удираш со сета сила
Ако уште не работи викаш некој што знае.

@i_najubaviot

ОДБРАНА МИСЛА
Од горчливото минато стана шеќераш.