СВЕТ
► Објавено пред 16 часа
Маж со нож уапсен на железничка станица во Париз
Париската полиција уапси во сабота попладне на железничка станица во Париз маж што носи нож со кој се упатил кон полицајците. „Еден маж со нож влезе на станицата, на него била предупредена...
► Објавено пред 16 часа
Илјадници научници ширум светот излегуваат на улица во одбрана на
Илјадници научници ширум светот одлучија во сабота да излезат на улиците за да протестираат против нападите врз науката, кои, како што велат, се засилуваат во светот. „Марш за науката“,...
► Објавено пред 16 часа
CNN: Москва се обидела да влијае врз советниците на Трамп пред из
Руски агенти се обиделе да влијаат врз претседателската кампања на Доналд Трамп минатата година преку неговите блиски соработници, вклучувајќи го и поранешниот советник за надворешна...
► Објавено пред 16 часа
Освоени уште два кварта во Мосул, бегалците оделе пеш со километр
Стотина луѓе го напуштија во сабота Мосул откако ирачката војска од терористите на Исламска држава ја презеде контролата врз уште два кварта во западниот дел на градот. Откако одеа...
► Објавено пред 19 часа
Најнов биланс: Над 100 убиени и ранети во воената база на северот
Најмалку 100 луѓе загинаа во нападот на воената база на северот на Авганистан, а за кој одговорноста ја презедоа талибаните, објави во сабота авганистанското Министерство за одбрана. „Талибанските...
► Објавено пред 19 часа
Доналд Трамп ќе го преиспитува законот за одданочување
Американскиот председател побарал од Министерството за финансии да се преиспита законот за одданочување со цел да го исполни ветувањето од предизборната кампања за намалувањето на данокот....
► Објавено пред 20 часа
Босна и Херцеговина седма според бројот на борци во ИД по глава н
Босна и Херцеговина е на седмото место според бројот на борци од земјата кои се борат во Исламската држава според бројот на населението. Резултатите се добиени според истражувањето...
► Објавено пред 21 часа
Европската унија ќе ги прекине преговорите со Турција?
За навременото прекинување на договорите меѓу Европската Унија и Турција ќе се разговара на состанокот на министрите за надворешни работи кој ќе се одржи следната недела во Малта. Придонес...
► Објавено пред 21 часа
Северна Кореја се подготвува за нова нуклеарна проба
Северна Кореја повторно се подготвува за нуклеарна проба, соопшти Американско­корејскиот институт во Вашингтон. Повикувајќи се на сателитски снимки од средата, експертите се уверени...
► Објавено пред 2 дена
Прва средба на Гутереш со Трамп
Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш во петокот имаше прва кратка средба со претседателот на САД, Доналд Трамп во Белата куќа, пред посетата на амбасадорите на Советот за безбедност...
► Објавено пред 2 дена
Москва бара од Трамп да учествува во истрагата за хемискиот напад
Москва се жали на САД што не им овозможува на нејзините инспектори да учествуваат во истрагата за нападот со хемиско оружје во Сирија на почетокот од овој месец, објави Министерството за...
► Објавено пред 2 дена
Талибаните нападнаа база на северот на Авганистан, загинаа над 50
Над 50 војници загинаа во напад на талибаните на воена база на северот на Авганистан, соопшти во петок вечер американската команда во Кабул. Нападот врз базата во градот Мазар-е-Шариф...
► Објавено пред 2 дена
Трамп: Кина ако сака може да го реши ‘проблемот на Северна Кореја
Американскиот претседател Доналд Трамп во петок изјави дека Кина, ако сака да го реши „проблемот на Северна Кореја“, тоа и ќе го направи. Трамп врши отворен притисок врз Кина да го зголеми...
► Објавено пред 2 дена
Дачиќ до САД: Ќе реагиравте ли вака да беше Скопје во Голема Алба
Изјавите на Еди Рама, Хашим Тачи и Јонуз Муслиу за обединување на сите Албанци и за создавање на Голема Албанија не се “невнимателни”, ја искоментира српскиот шеф на дипломатијата...
► Објавено пред 2 дена
Убиениот полицаец бил борец за геј права
Хавиер Жугел, полицаецот убиен во последниот терористички напад во Париз, два дена пред изборите, бил борец за геј правата. Тој бил меѓу полицајците што одговориле на терористичкиот...
► Објавено пред 2 дена
Иран го осуди терористичкиот напад во Париз
Иран го осуди нападот во Париз и изрази сочувство, истовремено критикувајќи ја политиката на Западот заради „отстапките“ што им ги дава на „терористичките злосторници“ во Сирија, јавија...
► Објавено пред 2 дена
Два посилни земјотреси ја погодија Турција, населението во паника
Два земјотреси со сила од 4.9 степени по Рихтеровата скала ја погодија денес западната турска провинција Маниса. Според агенцијата Асошиетед прес, земјотресите предизвикале паника...
► Објавено пред 2 дена
Ле Пен очекува нов напад пред изборите в недела
Претседателскиот кандидат Марин Ле Пен изјави дека се плаши од нов терористички напад во Франција “во наредните денови”. “Да, верувам дека може да има друг напад пред првиот...
► Објавено пред 2 дена
Децата на Башар ал-Асад учат руски
Децата на сирискиот претседател Башар ал-Асад почнаа да учат руски јазик, објавил амбасадорот на Сирија во Москва. “Одлуката на претседателот Башар ал-Асад да го направи рускиот втор...
 
 
Влажност
Ветер
Видливост
Точка на роса
Астрономски календар
Следни 5/10 дена
Избери град...
Штип
недела, 23 април 2017
Претежно сончево
9℃
Се чувствува: 6 ℃
Влажност
63.2 %
Ветер
7 km/h
Видливост
20 km
Точка на роса
2 ℃
Астрономски календар
Изгрејсонце: 05:39
Зајдисонце: 19:20
Времетраење: 821 минути
Фаза на месечината
Следни 5/10 дена
Избери град...
Пробиштип
недела, 23 април 2017
Претежно сончево
6℃
Се чувствува: 4 ℃
Влажност
66.4 %
Ветер
4 km/h
Видливост
20 km
Точка на роса
1 ℃
Астрономски календар
Изгрејсонце: 05:39
Зајдисонце: 19:20
Времетраење: 821 минути
Фаза на месечината
Следни 5/10 дена
Избери град...
Кочани
недела, 23 април 2017
Претежно сончево
9℃
Се чувствува: 6 ℃
Влажност
63.2 %
Ветер
7 km/h
Видливост
20 km
Точка на роса
2 ℃
Астрономски календар
Изгрејсонце: 05:38
Зајдисонце: 19:19
Времетраење: 821 минути
Фаза на месечината
Следни 5/10 дена
Избери град...
Виница
недела, 23 април 2017
Претежно сончево
9℃
Се чувствува: 6 ℃
Влажност
63.2 %
Ветер
7 km/h
Видливост
20 km
Точка на роса
2 ℃
Астрономски календар
Изгрејсонце: 05:38
Зајдисонце: 19:19
Времетраење: 821 минути
Фаза на месечината
Следни 5/10 дена
Избери град...
Кликнете за повеќе информации за брза пошта „Курир плус“


ЦРНА ХРОНИКА
Арамија се обидел да ограби обложувалница, но му ја треснале вратата п
Вработен од обложувалница спречил грабеж откако му ја затворил вратата на крадецот. Како што соопшти полицијата, во петокот Б.М. пријавил дека во спортската обложувалница...
сабота, 22 април 2017, 13:40
Објавено пред 20 часа
Полицаец нападнат во поликлиника „Ѓорче Петров“
Полицаец бил нападнат од страна на пациенти во петокот вечер во поликлиниката „Ѓорче Петров“, соопштија од полициската станица во населбата Ѓорче Петров. Пациентите го на...
сабота, 22 април 2017, 13:32
Објавено пред 20 часа
Пожарот кај „Здравко Цветковски“ локализиран – нема повредени (г
Пожарот кој избувна во бараки кај СУГС „Здравко Цветковски“ на булеварот „Партизански одреди“ е ставен под контрола и не постои можност за негово проширување на останатит...
петок, 21 април 2017, 14:54
Објавено пред 2 дена
За 15 диазепами дилер на дрога оди затвор
  Полицијата во неколку градови фатиле ситни дилери на дрога за што поднеле кривични пријави. На 20.04.2017 година во 08.15 часот во Штип, поради постоење основи на ...
петок, 21 април 2017, 14:07
Објавено пред 2 дена
Полицаец фатил крадец на акумулатор
  Полициски службеник, вчера околу 20.50 часот на ул. „Марксова“, во Прилеп забележал две лица како вршат кражба на акумулатор, по што тргнал кон нив. Еден од сторит...
петок, 21 април 2017, 14:04
Објавено пред 2 дена

СЛУЧАЕН ТВИТ
Коа отидеш у музеј на современа уметност и го погледаш малку и апарато за гаснење пожар, оти не си сигурен дали е дел од изложбата или не.

@SuperExtraBonus

ОДБРАНА МИСЛА
Се бореа за правична застапеност, а сите имаа кривична одговорност.