» Дождот им донесе проблеми на штипјани, ќе може ли локалната власт да ги реши?
uli1На денешниот прес Општинската организација на СДСМ ги истакна проблемите на штипјани предизвикани од последните дождови и оштетените улици со излеани атмосферски канализации. Од таму велат, ќе има ревизија, за што и како се трошени парите на граѓаните.
Повеќе...
 

 » Спортскиот центар Автокоманда пример за урбан украс
spo1Спортскиот центар Автокоманда е за пример како од депонија еден простор може да се претвори во урбан украс, за одмор и спортска рекреација, рече денес пред медиумите, Ангел Бојаџиев, директор на ЈП „Исар".
Повеќе...
 

 » Инцидент во штипската Клиничка болница
bol1Адам Чандаров од Берово пред два дена при посета на свој роднина во штипската Клиничка болница на Одделението за ортопедија бил нападнат од физиотерапевт, бидејќи побарал да помогне на друга пациентка, која била неподвижна.
Повеќе...
 

 » „Штип и Париз преку фреквенцијата на уметноста“
ang1Ангеле Михајловски пијанист од Музичката Академија при универзитетот „Гоце Делчев"-Штип и Драган Ристов во сабота со своите цртежи ќе се претстават пред гостите во македонската амбасада во Париз Р. Франција. Културно-уметничкиот настан го носи слоганот „Штип и Париз преку фреквенцијата на уметноста", кој е поддржан и од министерството за култура.
Повеќе...
 

 » Од денес може да се пријавуваат штетите од завчерашното невреме во Штип
nev1Од денес граѓаните може да ги пријавуваат штетите од невремето, кое во вторникот го зафати Штип. Снежана Санева, од Општина Штип, вели дека сѐ уште немаат официјален став дали финансиски ќе им се надокнадат штетите.
Повеќе...
 

 » Мијалков: Која е одговорноста за децата со аутизам?
aut1Наместо да го однесат до дома, дванаесетгодишниот Петар е оставен сам на една од најфреквентните улици во градот, во близина на Дом на млади. Иако според договорот помеѓу родителите и Центарот за социјални работи, превезувачот треба детето да го предаде на родителите, ова не се почитува, реагира родителот Зоран Мијалков, кој тврди дека ова се случува по трет пат.
Повеќе...
 

 » Штипски „Исар“ ќе инвестира во бањата „Кежовица“
ban1Штипското комунално претпријатие „Исар" годинава ќе има нови инвестиции во Градската бања „Кежовица" и хортикултурно ќе го уреди просторот околу неа. Директорот на ЈП „Исар" - Штип, Ангел Бојаџиев, на денешната прес-конференција истакна дека во кругот на бањата ќе се направи и нова фонтана, а ќе се воведат и нови услуги за граѓаните и туристите кои ја посетуваат Градската бања „Кежовица".
Повеќе...
 

 » Епископот Велички, Гаврил Светогорец, ќе се прогласи за светец
gav1Епископот Велички, Гаврил Светогорец, ќе се прогласи за светец, неговите мошти ќе бидат изложени во храмот Свети Никола.
Православната Брегалничка епархија, по повод 50 годишниот јубилеј од возобновувањето на Охридската архиепископија како Македонска православна црква и впишувањето на Епископот Велички Гаврил Светогорец во списокот на светите, ќе чествува на 27 и 28 мај 2017 година.
Повеќе...
 

 » Општините блокадата можат да ја издржат до крајот на месецот
gra1Барањата на граѓаните за изградба на куќи и стопански објекти, навремено се завршени од страна на општинската администрација. Од 15 мај нема поголем број на предмети и барања кои ги доставуваат граѓаните, средствата на јавните претпријатија се преведени пред датумот кога им истече мандатот на градоначалниците - забележа штипскиот градоначалник Илчо Захариев.
Повеќе...
 

 » Во Штип одбележан Денот на Власите
vla1Градоначалникот на Општина Штип, Илчо Захариев, денеска по повод Денот на Власите имаше средба со претставници од оваа заедница.
Повеќе...
 

 » За шест месеци ќе биде готов новиот автопат Штип - Скопје
pat2За шест месеци ќе биде готов новиот автопат, по кој од Штип до Скопје ќе се стигнува за четириесетина минути. Денес лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, изврши увид на градежните работи на автопатот до Миладиновци, инвестиција вредна 206 милиони евра.
Повеќе...
 

 » Груевски: Обвиненијата против мене се политичка манипулација

gru1Специјалното обвинителство поведе три истрага, во кои од едната како првоосомничен е лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски за нелегално финансирање на партијата и купување на имот на партијата.

Повеќе...
 

 » Делегација од Штип на етно фестивал во Турција
etn1Делегација на Општина Штип, членови на Академијата Еуро арт и на музичката група „Орнаменти", беа во посета на турскиот град Киркларели, каде што претставниците од Општина Штип, со градоначалникот и заменик градоначалникот разговарале за можната економска соработка.
Повеќе...
 

 » Македонија во исчекување за новата Влада
izb1Македонија во исчекување за новата Влада. Во тек се преговори помеѓу партиите, а во медиумите се објавуваат имиња за одредени министерски места, но сѐ е на ниво на шпекулации.
Повеќе...
 

 » Малолетничката бременост бележи постојан пораст
bre1Петнаесетгодишно девојче е најмладата личност која од Центарот за советување на жени „Лидија" побарала помош за прекин на бременоста. Бројот на случаи на малолетничка бременост е во пораст и за жал старосната граница полека се намалува.
Повеќе...
 

 » Ќе продолжат инвестициите за уредување на штипските гробишта

grobistaВо период од три година за уредување на градските гробишта во Штип се инвестирани 200 000 евра. Инвестициите се од Општина Штип и ЈП „Исар".

Повеќе...
 

 » Блокадата на општините не пречи во работата на ЦРИПР

criprБлокадата на општините не влијае врз работењето на Центарот за развој на Источно планскиот регион потенцира директорката Драгица Здравева. Одлуките за да се работи без проблеми регионалниот совет на градоначалници ѓи донесени навреме. Регионалните проекти течат без никаков застој.

Повеќе...
 

 » „Бабина баница“ ќе се одржи на 11 јуни

banicaКомплексот Еленец на Осоговските планини по шестти пат ќе биде местото каде што се одржува познатата манифестација „Бабина баница". Во еден од најубавите предели на Осоговските планини, во близина на селото Цера на традиционален македонски начин пензионерките ќе месат, сукат и печат баници под вршник.

Повеќе...
 

 » Обука за медиумска писменост на граѓаните во Штип

mediumiКако да се препознаат лажните информации кои јавните сервиси ги пласираат во своите програмски содржини. Анализите на граѓанскиот сектор покажуват дека има отстапки во информирањето кај одредени медиуми.

Повеќе...
 

 » Расте бројот на семејни лекари во Штип

lekariСемејниот лекар може да дава услуги од интерна медицина, од општа хирургија, земање микробиолошки примероци, прегледи на кожа, отстранување на туѓи тела од уши. Семејниот лекар може истовремено да го лекува и дедото и внукот.

Повеќе...
 


 
Влажност
Ветер
Видливост
Точка на роса
Астрономски календар
Следни 5/10 дена
Избери град...
Штип
понеделник, 29 мај 2017
Претежно сончево
24℃
Се чувствува: 23 ℃
Влажност
38.9 %
Ветер
4 km/h
Видливост
20 km
Точка на роса
9 ℃
Астрономски календар
Изгрејсонце: 05:00
Зајдисонце: 19:56
Времетраење: 896 минути
Фаза на месечината
Следни 5/10 дена
Избери град...
Пробиштип
понеделник, 29 мај 2017
Претежно сончево
21℃
Се чувствува: 18 ℃
Влажност
55.9 %
Ветер
18 km/h
Видливост
20 km
Точка на роса
12 ℃
Астрономски календар
Изгрејсонце: 04:59
Зајдисонце: 19:57
Времетраење: 898 минути
Фаза на месечината
Следни 5/10 дена
Избери град...
Кочани
понеделник, 29 мај 2017
Претежно сончево
24℃
Се чувствува: 23 ℃
Влажност
38.9 %
Ветер
4 km/h
Видливост
20 km
Точка на роса
9 ℃
Астрономски календар
Изгрејсонце: 04:59
Зајдисонце: 19:56
Времетраење: 897 минути
Фаза на месечината
Следни 5/10 дена
Избери град...
Виница
понеделник, 29 мај 2017
Претежно сончево
24℃
Се чувствува: 23 ℃
Влажност
38.9 %
Ветер
4 km/h
Видливост
20 km
Точка на роса
9 ℃
Астрономски календар
Изгрејсонце: 04:59
Зајдисонце: 19:55
Времетраење: 896 минути
Фаза на месечината
Следни 5/10 дена
Избери град...
Кликнете за повеќе информации за брза пошта „Курир плус“


ЦРНА ХРОНИКА
Спречен обид за криумчарење мигранти
Непознато лице се обидело да прошверцува мигранти со автомобил рено Меган, но било спречено од полицијата. Како што соопштија од МВР, полицајците во сабота кон недела, во 03.20 ...
понеделник, 29 мај 2017, 14:23
Објавено пред 3 часа
Моторџија се бори за живот по судир со рено во скопски Аеродром
Дваесетгодишен скопјанец е тешко повреден во „сообраќајка“ што се случи во неделата попладне на булеварот „Јане Сандански“ во Скопје, информираат од МВР. Според истиот извор, во ...
понеделник, 29 мај 2017, 14:06
Објавено пред 3 часа
Тепачка во кафе бар во Охрид
Во неделата во околу 4 часот во полициската станиц од ОН-Охрид, В.О. (26) пријавил дека околу 01,45 часот, тој заедно со неговите другари Ж.М. и Н.П. сите од Струга дошле во Охр...
недела, 28 мај 2017, 11:44
Објавено пред еден ден
Насилници нападнале девојка во Штип
Во саботата во полициската станица Штип, 18-годишна девојка од Штип пријавила дека околу 22,30 часот додека во својата куќа го доела своето бебе, неповикано влегле нејзините сосе...
недела, 28 мај 2017, 11:37
Објавено пред еден ден
Ограбено казиното „Сенатор“ на Партизанска
Во саботата околу 9 часот во Скопје на булевар „Партизански Одреди“ поточно во казино „Сенатор“, од страна на непознато лице со закана со пиштол бил одземен дневниот промет, по ш...
недела, 28 мај 2017, 11:29
Објавено пред еден ден

СЛУЧАЕН ТВИТ
Еден ден во Јануари трае колку Јули и Август заедно.

@krofnara_hrom

ОДБРАНА МИСЛА
Наместо да ја делат правдата, тие го поделија судството.