» Презентирана колекција на македонски воени и полициски ознаки
ozn1Во рамки на патронот на касарната, беше организирана и изложба на воени и полициски ознаки од припадниците на АРМ и МВР. Присутните можеа да се запознаат со историјата на безбедносните структури, преку обележјата кои ги носеле и ги носат војниците и полицајците.
Повеќе...
 

 » Родителите на децата со посебни потреби втор ден кампуваат пред собранието
aut1Родителите на децата со посебни потреби од над 20 здруженија низ земјава станаа видливи за македонските политичари, откако вчера ги поставија шаторите пред собранието, денеска тие имале средба со пратениците и од ВМРО ДПМНЕ и од СДСМ.
Повеќе...
 

 » Штипската касарна „Јане Сандански“ го одбележа патрониот празник
kas1По повод чествувањето на 102 годишнината од смртта на истакнатиот македонски револуционер и војвода Јане Сандански, денеска во штипската касарна, која го носи неговото име, се одржа пригодна свеченост.
Повеќе...
 

 » Штипските јавни претпријатија годинава нема да вработуваат
isa3Двете штипски јавни претпријатија годинава нема да вработуваат во ниту една работна единица. Директорот на ЈП „Исар", Ангел Бојаџиев, рече дека во ова комунално претпријатие треба да се намали бројот на администрацијата, за да бидат порентабилни и поуспешни како претпријатие.
Повеќе...
 

 » Студот повторно им се заканува на овошките
ovoСтудот им се заканува на овошките. Во штипско ноќеска куртулија од измрзнување, но неизвесно е дали ќе се спасат од најавените пониски утрински температури следниве два дена.
Повеќе...
 

 » Чествување по повод 35 годишнината од смртта на поетот Ацо Шопов
aco1Штипјани ја одбележаа 35 годишнината од смртта на поетот Ацо Шопов. Со пригоден говор и полагање цвеќе пред спомен бистата, денеска му оддадоа почит на својот некогашен сограѓанин, поет и револуционер, Ацо Шопов. За ликот и делото на академик Шопов, учесник и во НОБ, пред присутните пригодна реч одржа Петар Мицевски од Сојузот на борци.
Повеќе...
 

 » Дождовите не ја променија хидролошката состојба на истокот
ori1Нема добри вести за оризопроизводителите во кочанско. Дождовите не ја подобрија хидролошката состојба, олеснување е само во делот на нивите, кои сега полесно ќе се наполнат со вода, но браната и понатаму е полупразна.
Повеќе...
 

 » Штипскиот универзитет организира Отворени инфо денови
ugd1Универзитетот „Гоце Делчев" - Штип од денеска почна со Отворените инфо денови, со цел матурантите да се запознаат со факултетите и академиите, како и какви наставни програми ќе им понудат во новата академска 2017/2018 година.
Повеќе...
 

 » Штипското комунално претпријатие „Исар“ ги награди вработени за минатиот труд
isa1Штипското комунално претпријатие „Исар" денеска на своите вработени, кои полнат 10, 15 и 20 години работен стаж им врачи пригодни подароци.
Повеќе...
 

 » Родителите на децата со посебни потреби кампуваат пред македонското собрание
dec1Родителите на децата со посебни потреби од над 20 здруженија во земјава ги поставија шаторите во Жена парк во Скопје, со цел да бидат видливи за македонските политичари, од кои очекуваат да почнат со решавање на низата на проблеми кои имаат. Во текот на денот имаа и инцидент, тројца обезбедувачи на градот Скопје, пред очите на децата со посебни потреби ги затвораа шаторите, а во еден од нив имало и деца.
Повеќе...
 

 » Разбојниците, штипјани ги ставија под клуч
polКлучот на врата, страшно е, не сме безбедни и дома - велат штипјани, стравувајќи за својата лична безбедност, откако две разбојништва за кратко време се случија во градот. Поради ова нивните домови биле заклучени и дење и ноќе, за да не влезат маскирани натрапници и насилници, кои ќе бараат пари.
Повеќе...
 

 » Ветрот во штипско ноќеска корнеше дрвја
vet1Ветрот во штипско ноќеска корнеше дрвја. Со брзина на движење од 100 километри на час сруши неколку тополи. На паднати дрвја на патот кон Кочани, кај селото Балван, интервенирале штипските пожарникари, а повеќе од еден час во застој бил и сообраќајот на овој патен правец.
Повеќе...
 

 » Пензионерите се подготвуваат за регионални спортски игри
pen1Штипските пензионери ќе бидат домаќини на 400 пензионери од регионот, на 10 јуни, кога ќе се одржат регионалните пензионерски игри. Во Штип денеска седница имаше координативното тело, кое треба да ги реализира овие игри.
Повеќе...
 

 » Почна санацијата на дел од патниот правец Штип-Радовиш
pat1Штипската регионална подружница на ЈП „Македонија пат" почна со реконструкцијата на регионалните патни правци во источниот и југоисточниот регион. Во тек е реконструкцијата на регионалниот пат Штип-Радовиш, на излезот на градот Штип, во должина од 900 метри, а инвестицијата на Агенцијата за државни патишта чини околу четири милиони денари.
Повеќе...
 

 » Ромската заедница мора да се вклучи во демократските процеси
eroНизок стандард, живот во супстандардни услови, проблеми со домувањето, неможноста за легализација на дивите градби, но и пропусти во образованието и селекција при вработувањето, се само дел дел од проблемите кои граѓанските здруженија ги детектираат како проблеми, кои го отежнуваат процесот на демократизација на ромската популација во заедницата.
Повеќе...
 

 » Во Штип предавање за „Чудесата на пресветата Богородица“ од Јоаким Крчовски
ugd1Универзитетскиот професор Димитар Пандев пред штипските студенти истакна дека: „Чудесата на пресветата Богородица" е најчитана книга во 19-ти век, не само во Македонија, туку и пошироко. Оваа книга доживеела вкупно пет изданија.
Повеќе...
 

 » Манифестација „Во чест на поетот“ по 34-ти пат во Штип
aco1Промоција на книга, изложба на цртежи и филмска проекција, се дел од годинашната програма за одбележување на 35 години од смртта на великанот, поет и револуционер Ацо Шопов. Манифестацијата „Во чест на поетот", Центарот за култура во Штип ја организира по 34 пат.
Повеќе...
 

 » Родители на деца со посебни потреби ќе кампуваат пред македонското Собрание
pos1Четириесетина родители заедно со своите деца со посебни потреби, од четврток со шатори ќе кампуваат во Жена парк кај Собранието на Република Македонија, со цел да бидат видливи за македонските политичари. Проблемите им се зголемуваат од ден на ден, и покрај тоа што политичарите постојано ветуваат дека ќе им ги решат, а проектите фигурираат во партиските програми.
Повеќе...
 

 » Преку волонтерство и општо корисна работа до конкурентност на пазарот на труд
soc1Преку волонтерство и општо корисна работа може да се биде конкурентен на пазарот на труд. Оваа пракса на Комисијата за социјални работи во Општина Штип, веќе вродува плод, така освен лани овој проект на локалната самоуправа ќе продолжи и годинава.
Повеќе...
 

 » Штипските пензионери повторно во посета на здружението Порака
pen1Штипските пензионери повторно во посета на здружението Порака. Во просториите на Центарот за лица со интелектуална на попреченост се одржа заедничка работилница, на која членовите заедно со пензионерките боеја цртежи со велигденски мотиви.
Повеќе...
 


 
Влажност
Ветер
Видливост
Точка на роса
Астрономски календар
Следни 5/10 дена
Избери град...
Штип
недела, 23 април 2017
Претежно сончево
9℃
Се чувствува: 6 ℃
Влажност
63.2 %
Ветер
7 km/h
Видливост
20 km
Точка на роса
2 ℃
Астрономски календар
Изгрејсонце: 05:39
Зајдисонце: 19:20
Времетраење: 821 минути
Фаза на месечината
Следни 5/10 дена
Избери град...
Пробиштип
недела, 23 април 2017
Претежно сончево
6℃
Се чувствува: 4 ℃
Влажност
66.4 %
Ветер
4 km/h
Видливост
20 km
Точка на роса
1 ℃
Астрономски календар
Изгрејсонце: 05:39
Зајдисонце: 19:20
Времетраење: 821 минути
Фаза на месечината
Следни 5/10 дена
Избери град...
Кочани
недела, 23 април 2017
Претежно сончево
9℃
Се чувствува: 6 ℃
Влажност
63.2 %
Ветер
7 km/h
Видливост
20 km
Точка на роса
2 ℃
Астрономски календар
Изгрејсонце: 05:38
Зајдисонце: 19:19
Времетраење: 821 минути
Фаза на месечината
Следни 5/10 дена
Избери град...
Виница
недела, 23 април 2017
Претежно сончево
9℃
Се чувствува: 6 ℃
Влажност
63.2 %
Ветер
7 km/h
Видливост
20 km
Точка на роса
2 ℃
Астрономски календар
Изгрејсонце: 05:38
Зајдисонце: 19:19
Времетраење: 821 минути
Фаза на месечината
Следни 5/10 дена
Избери град...
Кликнете за повеќе информации за брза пошта „Курир плус“


ЦРНА ХРОНИКА
Арамија се обидел да ограби обложувалница, но му ја треснале вратата п
Вработен од обложувалница спречил грабеж откако му ја затворил вратата на крадецот. Како што соопшти полицијата, во петокот Б.М. пријавил дека во спортската обложувалница...
сабота, 22 април 2017, 13:40
Објавено пред 20 часа
Полицаец нападнат во поликлиника „Ѓорче Петров“
Полицаец бил нападнат од страна на пациенти во петокот вечер во поликлиниката „Ѓорче Петров“, соопштија од полициската станица во населбата Ѓорче Петров. Пациентите го на...
сабота, 22 април 2017, 13:32
Објавено пред 20 часа
Пожарот кај „Здравко Цветковски“ локализиран – нема повредени (г
Пожарот кој избувна во бараки кај СУГС „Здравко Цветковски“ на булеварот „Партизански одреди“ е ставен под контрола и не постои можност за негово проширување на останатит...
петок, 21 април 2017, 14:54
Објавено пред 2 дена
За 15 диазепами дилер на дрога оди затвор
  Полицијата во неколку градови фатиле ситни дилери на дрога за што поднеле кривични пријави. На 20.04.2017 година во 08.15 часот во Штип, поради постоење основи на ...
петок, 21 април 2017, 14:07
Објавено пред 2 дена
Полицаец фатил крадец на акумулатор
  Полициски службеник, вчера околу 20.50 часот на ул. „Марксова“, во Прилеп забележал две лица како вршат кражба на акумулатор, по што тргнал кон нив. Еден од сторит...
петок, 21 април 2017, 14:04
Објавено пред 2 дена

СЛУЧАЕН ТВИТ
Милион турски серии синхронизиравме, а едни семафори не можеме

@DajMuNaChovekot

ОДБРАНА МИСЛА
Секој ден сè повеќе и повеќе тонеме, а немаме море!