Блокадата на општините не пречи во работата на ЦРИПР

criprБлокадата на општините не влијае врз работењето на Центарот за развој на Источно планскиот регион потенцира директорката Драгица Здравева. Одлуките за да се работи без проблеми регионалниот совет на градоначалници ѓи донесени навреме. Регионалните проекти течат без никаков застој.

11 општини од источниот регион за три проекти користат 14 милиони денари од министерството за локална самоуправа, односно Бирото за регионален развој. Тендерите за реализација на трите проекти се веќе распишани. Здравева очекува сите градежни зафати за трите проекти да завршат навреме, бидејќи краен рок за користење на овие средства е 15 ноември.


АКТУЕЛНО ОД ИСТОК
Дождот им донесе проблеми на штипјани, ќе може ли локалната власт да г
На денешниот прес Општинската организација на СДСМ ги истакна проблемите на штипјани предизвикани од последните дождови и оштетените улици со излеани атмосферски канализации. Од та...
► понеделник, 29 мај 2017, 16:44
► Објавено пред 19 минути
Спортскиот центар Автокоманда пример за урбан украс
Спортскиот центар Автокоманда е за пример како од депонија еден простор може да се претвори во урбан украс, за одмор и спортска рекреација, рече денес пред медиумите, Ангел Бојаџие...
► понеделник, 29 мај 2017, 16:37
► Објавено пред 25 минути
Инцидент во штипската Клиничка болница
Адам Чандаров од Берово пред два дена при посета на свој роднина во штипската Клиничка болница на Одделението за ортопедија бил нападнат од физиотерапевт, бидејќи побарал да помогн...
► четврток, 25 мај 2017, 19:41
► Објавено пред 4 дена
ОСТАНАТИ ВЕСТИ ОД ИСТОК
► Објавено пред 4 дена
„Штип и Париз преку фреквенцијата на уметноста“
Ангеле Михајловски пијанист од Музичката Академија при универзитетот „Гоце Делчев"-Штип и Драган Ристов во сабота со своите цртежи ќе се претстават пред гостите во македонската ам...
► Објавено пред 4 дена
Од денес може да се пријавуваат штетите од завчерашното невреме во Шти
Од денес граѓаните може да ги пријавуваат штетите од невремето, кое во вторникот го зафати Штип. Снежана Санева, од Општина Штип, вели дека сѐ уште немаат официјален став дали фи...
► Објавено пред 4 дена
Мијалков: Која е одговорноста за децата со аутизам?
Наместо да го однесат до дома, дванаесетгодишниот Петар е оставен сам на една од најфреквентните улици во градот, во близина на Дом на млади. Иако според договорот помеѓу родители...
МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА
► Објавено пред 6 дена
Штипски „Исар“ ќе инвестира во бањата „Кежовица“
► Објавено пред 6 дена
Епископот Велички, Гаврил Светогорец, ќе се прогласи за светец
► Објавено пред 6 дена
Општините блокадата можат да ја издржат до крајот на месецот
► Објавено пред 6 дена
Во Штип одбележан Денот на Власите

СПОРТ
МФЛ-3 Исток: Порази на фаворитите, а борбата за опстанок и натаму жест
Откако обезбедија пласман на водечките позиции, Беласица, Плачковица и Каменица Саса се опуштија и доживеаја порази. Во Виница натпреварот Слога - Рудар не го дочека крајот. Иако в...
► понеделник, 22 мај 2017, 19:13
► Објавено пред 7 дена
Одбојка: Кадетките на УГД Студент во Штип ќе се сретнат со Јанта Волеј
Одбојкарките на УГД Студент се пред портите за влез во големото финале, во кое ќе се борат за шампионската титула на Македонија во кадетска конкуренција. Тие во првиот меч во Скопј...
► понеделник, 22 мај 2017, 19:05
► Објавено пред 7 дена
10 средба на Кошаркарските Ветерани на Астибо Штип и на Нов Белград
Традицијата на пријателски, другарски средби помеѓу кошаркарските ветерани на Астибо од Штип и на Нов Белград продолжува и понатаму. Седма година по ред нивната дружба се практикув...
► петок, 19 мај 2017, 19:19
► Објавено пред 10 дена
ОСТАНАТИ ВЕСТИ ОД СПОРТ
► Објавено пред 11 дена
Деветмина борачи на Македонија ќе настапат на Европското училишно прве
Градот Белград ќе биде домаќин и организатор на првото Европско првенство во борење за ученици или Европско школско првенство. На него ќе учествува и македонската репрезентација, ...
► Објавено пред 11 дена
Во петок боксерски натпревар Пинк Пантер - Славија
Утре, петок, на програмата ќе бидат боксерските натпревари во рамките од петтото коло на Регионалната лига. Екипата на Пинк Пантер на рингот во Штип ќе се сретне со екипата на Слав...
► Објавено пред 12 дена
Младинците на УГД Студент од Штип се вицешампиони на Македонија во одб
Градот Струмица беше домаќин, а истоимениот клуб беше технички организатор на завршниот „фајнал-фор" во одбојка за младинци. Во полуфиналните средби поуспешна беше екипата на УГД ...
МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА
► Објавено пред 12 дена
Жетва на медали на кикбоксерите на Гладијатор од Штип, на Државното пр
► Објавено пред 13 дена
Успешен настап на борачите на Балканец на Државното јуниорско првенств
► Објавено пред 13 дена
Младинците и кадетките на УГД Студент во борба за одбојкарските титули
► Објавено пред 14 дена
Видео: Еврогол за паметење на фудбалерот на Кит Го, Ангел Зафиров

МАКЕДОНИЈА
Груевски-СДСМ сака набрзина да изгласа Влада
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, смета дека владиниот состав е избран набрзина за да ги задоволи апетите на челните луѓе во партиите без воопшто да се гледа на нивната стр...
► понеделник, 29 мај 2017, 16:50
► Објавено пред 12 минути
Почина Константинос Мицотакис, грчкиот премиер кој заговараше поделба
Поранешниот грчки премиер, Константинос Мицотакис, почина денеска на 99 години, соопшти неговото семејство. „Почина еден час по полноќ, опкружен со луѓето што го сакаа и што ги с...
► понеделник, 29 мај 2017, 16:48
► Објавено пред 15 минути
Џафери-Хиса: Пријателските односи меѓу Македонија и Косово клучни за е
Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска го пречека амбасадорот на Република Косово, Илбер Хиса, при што разговараа за актуелните политички ситуации во Македонија и во ...
► понеделник, 29 мај 2017, 16:45
► Објавено пред 17 минути
ОСТАНАТИ ВЕСТИ ОД МАКЕДОНИЈА
► Објавено пред 59 минути
Кавадарци со најниска невработеност во државата
Најнизок процент на невработеност во државата има во Кавадарци- само 10 отсто,покажуваат податоците на Центарот за вработување . Целта на Центарот е да се достигне просекот на ...
► Објавено пред 2 часа
Владата на Заев со најмногу министри без ресор
Различен е бројот на министри во составот на новата влада во споредба со последната Влада на СДСМ и ДУИ од 2002 до 2006 која ја предводеше Бранко Црвенковски. Во тогашната Влада ...
► Објавено пред 2 часа
Владата ќе ја преиспитува „гигантската дивоградба“ – проектот Ск
„Владата темелно ќе го преиспитува проектот „Скопје 2014“ и неговите политички, уставно-правни, меѓуетнички, културни, архитектонски, урбано- градителски, финансиски и естетски а...
МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА
► Објавено пред 2 часа
Иванов: ЕУ да направи исчекор и да определи датум за почеток на приста
► Објавено пред 2 часа
Шест пратеници влегуваат во Владата – на нивно место доаѓаат сле
► Објавено пред 2 часа
Заев: Прво укинување на екстерното, потоа ревизија на финансиската сос
► Објавено пред 2 часа
Владата предвидува бесплатно болничко лекување и плати од 1600 евра за

СВЕТ
Дутерте им понуди на муслиманските сепаратисти и Маоисти да војуваат п
Филипинскиот претседател Родриго Дутерте им понуди на муслиманските сепаратисти и Маоистите како војници да се придружат во борбата против „Исламска држава“. Дутерте им вети дека...
► понеделник, 29 мај 2017, 16:50
► Објавено пред 12 минути
Силно невреме ја погоди Москва – седум загинати и 69 повредени
Најмалку седум лица го загубија животот, а 69 се повредени во силното невреме проследено со ветрови и грмотевици што ја погоди попладнето Москва, потврди рускиот комитет за вонре...
► понеделник, 29 мај 2017, 16:45
► Објавено пред 18 минути
Според германските медиуми: Самитот Г7 пропадна поради Трамп
По завршувањето на Самитот Г7, германските медиуми се согласни во оценката дека тој пропадна, пред сè поради „блокадата“ која насекаде ја постави претседателот на САД,  Доналд Т...
► понеделник, 29 мај 2017, 16:11
► Објавено пред 51 минути
ОСТАНАТИ ВЕСТИ ОД СВЕТ
► Објавено пред 56 минути
Германија оваа недела домаќин на нови преговори за Украина
Германското Министерство за надворешни работи соопшти во понеделник дека претставници на Русија, Украина, Германија и Франција оваа недела ќе се сретнат во Берлин во обид да ја п...
► Објавено пред еден час
Директорот на „Бритиш ервејс“ не дава отказ поради хаосот на аеродроми
Извршниот директор на „Бритиш ервејс“, Алекс Круз, изјави дека нема да поднесе оставка и дека откажувањето на летовите нема ништо со кратењето на трошоците. За ББС, тој рече дека...
► Објавено пред еден час
Мекејн: Путин е поголема закана од Исламска држава
Рускиот претседател Владимир Путин претставува најголема и најважна закана за безбедноста на светот, дури и поголема отколку што е Исламска држава, изјави американскиот сенатор Џ...
МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА
► Објавено пред 3 часа
Московиси: Еврозоната да има свој парламент и буџет
► Објавено пред 3 часа
Прослава по повод 100 години од раѓањето на Кенеди
► Објавено пред 4 часа
Трамп е незадоволен од вработените во Белата куќа и сака да ги смени
► Објавено пред 5 часа
Пијани Британци влетале со автомобил меѓу луѓе – повредено и бе

СПОРТ
Ѓоковиќ и Надал сигурни на стартот на Ролан Гарос
Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал со сигурни победи во три сета го почнаа настапот на вториот гренд слем турнир во сезоната, Ролан Гарос. Бранителот на титулата, Ѓоковиќ, со 6:3, 6:4,...
► понеделник, 29 мај 2017, 16:44
► Објавено пред 18 минути
Венгер ќе добие нов договор
Арсен Венгер нема да го напушти Арсенал бидејќи раководството за него подготвило нов договор. Францускиот стратег од 1996 година го предводи Арсенал, а ниту фактот дека тимот по ...
► понеделник, 29 мај 2017, 16:36
► Објавено пред 26 минути
Феноменот открива: Поради Капело заминав од Реал
Еден од најдобрите напаѓачи во историјата на фудбалот, Луис Назарио де Лима Роналдо, во интервју за бразилскиот „Фокс спортс“, ги открил причините зошто морал да го напушти Реал ...
► понеделник, 29 мај 2017, 14:43
► Објавено пред 2 часа
ОСТАНАТИ ВЕСТИ ОД СПОРТ
► Објавено пред 3 часа
Леброн: Вориорс се голем предизвик
Најдобриот играч на Кливленд Кавалирс очекува жестоки дуели со Голден Стејт вориорс во борбата за шампионскиот прстен во НБА лигата. Трета сезона во низа овие два тима ќе се бора...
► Објавено пред 4 часа
Манчини – нов тренер на Зенит
Поранешниот тренер на Манчестер Сити и Интер, Роберто Манчини, ќе биде новиот тренер на Зенит од Санкт Петербург. Италијанскиот тренер на клупата на овој клуб ќе го наследи Роман...
► Објавено пред 4 часа
Ракометарките почнаа со подготовки за баражот со Шведска
Сениорската женска репрезентација на Македонија утрово, во СЦ „Јане Сандански“ во Скопје го одржа првиот собир за почеток на подготовките за бараж-двомечот за СП 2017 со Шведска....
МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА
► Објавено пред 4 часа
Фудбалското игралиште „ССК” во населбата Драчево ќе добие трибини
► Објавено пред 5 часа
Четворица загинаа во стампедо на стадион во Хондурас
► Објавено пред 7 часа
Алонсо за Инди 500: Дефинитивно се враќам
► Објавено пред 7 часа
Нолито сака да се врати во Шпанија

ЗАНИМЛИВОСТИ
Гугл го персонализираше пребарувачот
Гугл започна да им доставува на корисниците нова опција за својот популарен пребарувач, посебен таб „Персонал“, кој наместо да го пребарува целиот веб, пребарува само Гугл Акаунт...
► понеделник, 29 мај 2017, 15:33
► Објавено пред еден час
Сè додека е затворена, водата во шише трае вечно
Иако минералната вода има ознака „најдобро да се употреби до…“, нејзиниот век на траење во шише е бесконечен, тврдат стручњаците. На шишињата обично пишува дека рокот на у...
► понеделник, 29 мај 2017, 13:14
► Објавено пред 4 часа
Џон Траволта ќе го донира омилениот Боинг 707
Американскиот актер Џон Траволта најави дека ќе го подари својот омилен Боинг 707 на австралискиот воздухопловен музеј и се надева дека ќе биде меѓу членовите на групата која рет...
► понеделник, 29 мај 2017, 11:49
► Објавено пред 5 часа
ОСТАНАТИ ВЕСТИ ОД ЗАНИМЛИВОСТИ
► Објавено пред 8 часа
Мотоциклист фрлил во ветер 1.500 евра
Триесетишестгодишен мотоциклист фрли во ветер 1.500 евра возејќи се викендов на автопат на југот на Германија, кога парите се разлетале од ќесата во која имал 9.000 евра, објави ...
► Објавено пред 8 часа
Големиот корален гребен во поголема опасност од она што се мислеше
Избелувањето на коралите на австралискиот Голем корален гребен е посериозно од она што се мислеше и уште повеќе ќе се забрза ако не се преземат мерки за да се намали испуштањето ...
► Објавено пред 3 дена
Дутерте се „пошегува со војниците„: Можете и да силувате
  Филипинскиот  претседател Родриго Дутерте денеска „се пошегува дека војниците од оваа земја ако посакаат можат да силуваат до три жени“. Шеговитата изјава доаѓа во моменто...
МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА
► Објавено пред 3 дена
Скопски цветен фестивал по четврти пат
► Објавено пред 3 дена
Какви куќи би имале режисерите ако ги правеле според нивно „сценарио“:
► Објавено пред 4 дена
Најактрактивни дестинации за летово – Турција и Грција
► Објавено пред 4 дена
Украдени листови, Титовата книга на жалост на аукција
 
 
Влажност
Ветер
Видливост
Точка на роса
Астрономски календар
Следни 5/10 дена
Избери град...
Штип
понеделник, 29 мај 2017
Претежно сончево
24℃
Се чувствува: 23 ℃
Влажност
38.9 %
Ветер
4 km/h
Видливост
20 km
Точка на роса
9 ℃
Астрономски календар
Изгрејсонце: 05:00
Зајдисонце: 19:56
Времетраење: 896 минути
Фаза на месечината
Следни 5/10 дена
Избери град...
Пробиштип
понеделник, 29 мај 2017
Претежно сончево
21℃
Се чувствува: 18 ℃
Влажност
55.9 %
Ветер
18 km/h
Видливост
20 km
Точка на роса
12 ℃
Астрономски календар
Изгрејсонце: 04:59
Зајдисонце: 19:57
Времетраење: 898 минути
Фаза на месечината
Следни 5/10 дена
Избери град...
Кочани
понеделник, 29 мај 2017
Претежно сончево
24℃
Се чувствува: 23 ℃
Влажност
38.9 %
Ветер
4 km/h
Видливост
20 km
Точка на роса
9 ℃
Астрономски календар
Изгрејсонце: 04:59
Зајдисонце: 19:56
Времетраење: 897 минути
Фаза на месечината
Следни 5/10 дена
Избери град...
Виница
понеделник, 29 мај 2017
Претежно сончево
24℃
Се чувствува: 23 ℃
Влажност
38.9 %
Ветер
4 km/h
Видливост
20 km
Точка на роса
9 ℃
Астрономски календар
Изгрејсонце: 04:59
Зајдисонце: 19:55
Времетраење: 896 минути
Фаза на месечината
Следни 5/10 дена
Избери град...
Кликнете за повеќе информации за брза пошта „Курир плус“


ЦРНА ХРОНИКА
Спречен обид за криумчарење мигранти
Непознато лице се обидело да прошверцува мигранти со автомобил рено Меган, но било спречено од полицијата. Како што соопштија од МВР, полицајците во сабота кон недела, во 03.20 ...
понеделник, 29 мај 2017, 14:23
Објавено пред 3 часа
Моторџија се бори за живот по судир со рено во скопски Аеродром
Дваесетгодишен скопјанец е тешко повреден во „сообраќајка“ што се случи во неделата попладне на булеварот „Јане Сандански“ во Скопје, информираат од МВР. Според истиот извор, во ...
понеделник, 29 мај 2017, 14:06
Објавено пред 3 часа
Тепачка во кафе бар во Охрид
Во неделата во околу 4 часот во полициската станиц од ОН-Охрид, В.О. (26) пријавил дека околу 01,45 часот, тој заедно со неговите другари Ж.М. и Н.П. сите од Струга дошле во Охр...
недела, 28 мај 2017, 11:44
Објавено пред еден ден
Насилници нападнале девојка во Штип
Во саботата во полициската станица Штип, 18-годишна девојка од Штип пријавила дека околу 22,30 часот додека во својата куќа го доела своето бебе, неповикано влегле нејзините сосе...
недела, 28 мај 2017, 11:37
Објавено пред еден ден
Ограбено казиното „Сенатор“ на Партизанска
Во саботата околу 9 часот во Скопје на булевар „Партизански Одреди“ поточно во казино „Сенатор“, од страна на непознато лице со закана со пиштол бил одземен дневниот промет, по ш...
недела, 28 мај 2017, 11:29
Објавено пред еден ден

СЛУЧАЕН ТВИТ
Кој последен се бања, најкратко се бања.

@GretaOdTreta

ОДБРАНА МИСЛА
Ако совесно работите осум часа дневно, со тек на време ќе напредувате. Ќе работите по 12 часа.