m-berovo-nadzinski15 те советници од Советот на Општина Берово се уште немаат избрано претседател и нe ги формирале комисиите. Седумте советници од коалицијата За подобра Македонија, седумте советници од Сојузот за иднината и едниот од Либералната партија се уште не можат да се договорат како ќе функционира Советот, чие мнозинство зависи токму од едниот советник од Либералната партија.

Градоначалникот на Општина Берово, Драги Наџински, вели дека согласно законот за локални избори доколку советниците не изберат претседател и не ги формираат комисиите во рок од шест месеци, во тој случај повторно ќе мора да има локални избори за избор на советници. Не донесувањето на одлуките на советниците ја кочи и работата на локалната самоуправа.

Наџински забележува дека Општина Берово сака да аплицира со проект за програмата за рурален развој за изградба на пат до селото Митрашинци, но за да се донесе одлуката ќе мора да свика вонредна седница на советот со единствена точка на дневен ред, а со која ќе претседателствува најстариот советник.

 


ЦРНА ХРОНИКА
Скопјанец тешко повреден откако со мотоцикл излета од автопатот Скопје
Дваесет и четиригодишен скопјанец е тешко повреден откако со својот мотоцикл излетал од автопатот Скопје-Велес. Несреќата се случила во саботата попладне, кога скопјанецо...
понеделник, 27 март 2017, 11:41
Објавено пред 3 часа
Цариници пронашле 10 килограми непозната тревкаста материја
  Царинските службеници на граничниот премин Табановце при проверка на автобус пронашле сомнителна тревкаста материја. На 25.03.2017 година, околу 08.00 часот на ГП ...
недела, 26 март 2017, 14:07
Објавено пред еден ден
36-годишен жител од с. Долно Перово загина сечејќи дрва
  Триесет и шест годишен жител од ресенското село Долно Перово загина сечејќи дрва. Инцидентот се случил на 25.03.2017 година околу 13.10 часот. Во ПС Ресен било при...
недела, 26 март 2017, 13:38
Објавено пред еден ден
Пронајдено изгорено човечко тело
  Во пожар во куќа е пронајдено тело. Имано, на 25.03.2017 година околу 21.30 часот во Скопје на ул. „Христо Татарчев“ настанал пожар во куќа сопственост на К.М. (65...
недела, 26 март 2017, 13:30
Објавено пред еден ден
(ВИДЕО) Монте Карло под блокада: Вооружен грабеж на холивудски начин &
  Престрелка во Монте Карло. Вооружени ограбувачи нападнаа продавница за накит од брендот Cartier. За да го одвлечат вниманието на властите, криминалците  запалија о...
сабота, 25 март 2017, 21:59
Објавено пред 2 дена

СЛУЧАЕН ТВИТ
На свадбите треба бидермаерот да се фрла на почеток... Да знаеме кој се сингл.

@vujceodamerika

ОДБРАНА МИСЛА
Од горчливото минато стана шеќераш.