» Одлична одбојка на младинките на УГД Студент и СВСК, зачинета со скандалозна „свирка" на судиите
odb1Одбојкарките на УГД Студент согореа во желбата да се борат за шампионскиот трон на Македонија во младинска конкуренција. Во тешка и неизвесна борба, се вратија по негативата од два сета, за да на крајот загубат од екипата на СВСК Куманово со резултат 1:3. На крајот, во решавачките моменти, клучна улога одиграа и судиите, кои драстично ги оштетија штипските одбојкарки.
Повеќе...
 

 » Започнува плеј офот во втората футсал лига на Македонија
futsalЧетирите првопласирани екипи во Втората футсал лига на Македонија вечерва ја започнуваат борбата во разигрувањето за обезбедување на пласман во Првата лига. Тоа се екипите на Астибо и Мал Ајакс од Штип, Црна Река од Кавадарци и Кратово.
Повеќе...
 

 » Финалето на македонскиот фудбалски куп најверојатно ќе се одигра во Штип
bre1Екипата на Пелистер во Битола ја победи Брегалница со резултат 1:0, во реванш натпреварот од полуфиналето на Македонскиот куп. Бидејќи првиот меч во Штип заврши нерешено 2:2 екипата на Пелистер се пласираше за големото финале. За противник во финалето ќе ја има екипата на Шкендија.
Повеќе...
  
 » Одбојкарките на УГД Студент и во оваа сезона јуришаат кон шампионскиот трон
odbАктуелниот шампион на Македонија во младинска конкуренција, одбојкарките на УГД Студент и во оваа сезона јуришаат кон шампионскиот трон. Тие се на прагот за влез во финалето, откако во првиот полуфинален натпревар во Куманово, загубија од екипата на СВСК со резултат 3:2 во сетови.
Повеќе...
  
 » ПМФЛ: Во среда реванш полуфинале на купот, Брегалница ќе гостува под Тумбе Кафе
kupКуп натпреварите секогаш носеле неизвесност, за што сведочат и првите полуфинални натпревари, во кои Брегалница на градски во Штип одигра со Пелистер 2:2, а на Арената во Скопје Вардар загуби од Шкендија со 3:1.
Повеќе...
  
 » ПМФЛ: Екипата на Брегалница загуби од Работнички во Скопје
prvaligaФудбалските прволигаши ги одиграа натпреварите од редовното 27 коло. Екипата на Брегалница загуби од Работнички во Скопје, а во следниото коло пак, ќе гостува на екипата на Ренова во Тетово.
Повеќе...
  
 » МФЛ-3: Нова победа на ФК Кит Го - Пехчево. Овој пат против Рудар
tretaligaНеизвесноста во Пробиштип на Мечот Рудар 1947 - Кит Го Пехчево траеше само во првиот дел, кога мрежите на голманите мируваа. Во вториот дел гледачите видоа атрактивна и ефикасна игра, зачинета со пет убави голови. Кит Го Пехчево во водство дојде во 50 минута со голот што го постигна Симевски. На 2:0 зголеми Димоски со голот што го постигна во 60 минута.
Повеќе...
  
 » Фудбалските третолигаши од групата Исток го играат редовното 24-то коло
mfl3Фудбалските третолигаши од групата Исток ќе ги одиграат натпреварите од редовното 24-то коло, кое поради Велигденските празници ќе се одигра во сабота. Екипата на Кит Го Пехчево во ова коло ќе гостува на тимот на Рудар 1947 во Пробиштип.
Повеќе...
  
 » Фудбалските ветерани на белградска Црвена Звезда, на ревијален натпревар во Штип
fudСе интензивираат активностите околу спомен обележјето на Драгослав Шекуларац во Штип, авторско дело на Методи Андонов, а паралелно со тоа течат преговорите околу ревијалниот би рекле и спектакуларен натпревар помеѓу ветераните на Брегалница и на белградска Црвена Звезда.
Повеќе...
  
 » Продолжуваат успешните настапи на младиот штипски атлетичар Кристијан Китанов
atlПродолжуваат успешните настапи на младиот штипски атлетичар Кристијан Китанов, притоа зачинети и со рекорди. На традиционалната атлетска манифестација „Трчаме кон целта" што се одржа на кејот на Вардар во Скопје. беа застапени три трки: полумаратон на 21 км, трка на 5000 метри и детска забавна трка.
Повеќе...
  
 » Жетва на медали на штипските „гладијатори“
kikКик боксерите на Гладијатор жестоко тренираат и ја темпираат формата за силните и тешки искушенија како на домашен така и на меѓународен план. Програмата на клубот е содржајна а активностите се со полн интензитет.
Повеќе...
  
 » Постолов и Ставрев ќе ја засилуваат екипата на Академија Пандев за Евима купот
posОдличната координација и соработка на фудбалските академии на Постолов Пандев од Штип и Академија Пандев од Струмица, не само што успешно функционира, туку уште повеќе се и интензивира.
Повеќе...
 


Страница 1 од 206
 
Влажност
Ветер
Видливост
Точка на роса
Астрономски календар
Следни 5/10 дена
Избери град...
Штип
недела, 23 април 2017
Претежно сончево
9℃
Се чувствува: 6 ℃
Влажност
63.2 %
Ветер
7 km/h
Видливост
20 km
Точка на роса
2 ℃
Астрономски календар
Изгрејсонце: 05:39
Зајдисонце: 19:20
Времетраење: 821 минути
Фаза на месечината
Следни 5/10 дена
Избери град...
Пробиштип
недела, 23 април 2017
Претежно сончево
6℃
Се чувствува: 4 ℃
Влажност
66.4 %
Ветер
4 km/h
Видливост
20 km
Точка на роса
1 ℃
Астрономски календар
Изгрејсонце: 05:39
Зајдисонце: 19:20
Времетраење: 821 минути
Фаза на месечината
Следни 5/10 дена
Избери град...
Кочани
недела, 23 април 2017
Претежно сончево
9℃
Се чувствува: 6 ℃
Влажност
63.2 %
Ветер
7 km/h
Видливост
20 km
Точка на роса
2 ℃
Астрономски календар
Изгрејсонце: 05:38
Зајдисонце: 19:19
Времетраење: 821 минути
Фаза на месечината
Следни 5/10 дена
Избери град...
Виница
недела, 23 април 2017
Претежно сончево
9℃
Се чувствува: 6 ℃
Влажност
63.2 %
Ветер
7 km/h
Видливост
20 km
Точка на роса
2 ℃
Астрономски календар
Изгрејсонце: 05:38
Зајдисонце: 19:19
Времетраење: 821 минути
Фаза на месечината
Следни 5/10 дена
Избери град...
Кликнете за повеќе информации за брза пошта „Курир плус“


ЦРНА ХРОНИКА
Арамија се обидел да ограби обложувалница, но му ја треснале вратата п
Вработен од обложувалница спречил грабеж откако му ја затворил вратата на крадецот. Како што соопшти полицијата, во петокот Б.М. пријавил дека во спортската обложувалница...
сабота, 22 април 2017, 13:40
Објавено пред 20 часа
Полицаец нападнат во поликлиника „Ѓорче Петров“
Полицаец бил нападнат од страна на пациенти во петокот вечер во поликлиниката „Ѓорче Петров“, соопштија од полициската станица во населбата Ѓорче Петров. Пациентите го на...
сабота, 22 април 2017, 13:32
Објавено пред 20 часа
Пожарот кај „Здравко Цветковски“ локализиран – нема повредени (г
Пожарот кој избувна во бараки кај СУГС „Здравко Цветковски“ на булеварот „Партизански одреди“ е ставен под контрола и не постои можност за негово проширување на останатит...
петок, 21 април 2017, 14:54
Објавено пред 2 дена
За 15 диазепами дилер на дрога оди затвор
  Полицијата во неколку градови фатиле ситни дилери на дрога за што поднеле кривични пријави. На 20.04.2017 година во 08.15 часот во Штип, поради постоење основи на ...
петок, 21 април 2017, 14:07
Објавено пред 2 дена
Полицаец фатил крадец на акумулатор
  Полициски службеник, вчера околу 20.50 часот на ул. „Марксова“, во Прилеп забележал две лица како вршат кражба на акумулатор, по што тргнал кон нив. Еден од сторит...
петок, 21 април 2017, 14:04
Објавено пред 2 дена

СЛУЧАЕН ТВИТ
Македонски начин на поправање:
Го пцуеш пола саат
Го гасиш па го палиш
Го удираш со сета сила
Ако уште не работи викаш некој што знае.

@i_najubaviot

ОДБРАНА МИСЛА
Се бореа за правична застапеност, а сите имаа кривична одговорност.