Градскиот стадион во Штип се подготвува за финалето на Купот

stadionРаководството на ФК Брегалница сериозно си ја прифати улогата на домаќин и организатор на финалниот натпревар во рамките од Купот на Македонија. Честа да се борат за вредниот трофеј ќе ја имаат екипата на Работнички, која го елиминира Хоризонт Турново, играјки нерешено 1:1 во Скопје и победувајки во Турново со резултат 3:1. Вториот финалист, Ренова, беше поуспешна од скопски Вардар, играјќи 1:1 во Скопје и 0:0 во Тетово и токму благодарејќи на голот во гости, им обезбеди за прв учество во големото финале.

Нашата камера денес ви ја доловува сликата од работите на градскиот стадион. Засилено се фарба и декорира заштитната ограда при што конечно се отстрануваат зашилените врвови кои преставуваа вистинска опасност за би рекле некои некоректни навивачи и вака се остава простор за покоректно и покултурно однесување на сите присутни, а без опасности.

Отворени се и нови контролни отвори за полесна комуникација на трибинскиот дел и свечената ложа со пристап на самиот терен на кој би доаѓале службените лица, и спротивно, самите играчи би се искачувале на свечената ложа за прифакање на заслужените награди и медали.

Се работи и на отстранување на сите застарени технички помагала во соблекувалната, опслужување со нови елиементи на гардеробите, поправка на купатилата и санитариите, фарбање и обелување на сите простории, а ќе бидат поставени и нови подни облози и синтелони. Сето ова раководството на Брегалница го прави за да се покаже во најдобро можно светло, како вреден и добар домаќин кој ете во своето постоење од 1921 година или во 91 годишната традиција доживеа и дочека да биде и домаќин и организатор на најсветлиот настан, а тое е финалето на Македонскиот фудбалски куп.

Со доделувањето на организација на финалниот куп натпревар, луѓето од Фудбалската федерација на Македонија направија одличен гест за респект и почитување на ФК Брегалница и на љубителите на фудбалот, не само во град Штип туку и на сиот добар источен дел на Македонија.

Каков ќе биде исходот и чија стратегија ќе победи - дали на штипјанецот Влатко Костов, како кормилар на Ренова или на Словенецот Роберт Певник, на чело на Работнички, ќе дознаеме на 2 мај, за кога е закажан финалниот дуел. Дотогаш останува градскиот стадион во Штип празнично да биде декориран во сиот свој сјај и раскош и достоинствено да им укаже чест на заслужените финалисти, кои пак со добра и впечатлива игра да се оддолжат на љубителите на фудбалот и во една фер и коректна игра подобриот да го освои победничкиот Куп-трофеј на Македонија.


АКТУЕЛНО ВО ИСТОК - СПОРТ
Трибините на Градски во Штип добиваат Црвено жолта физиономија
Со самото појавување на градскиот стадион во Штип се стекнува впечаток дека тревнатиот терен одлично се негува и нуди извонредни услови за игра. ...
► сабота, 25 март 2017, 17:43
► Објавено пред 2 дена
Фудбалските Третолигаши од групата Исток ќе ги одиграат натпреварите о
Фудбалерите на Кит Го Пехчево ја продолжуваат битката за продор кон горниот дел на табелата со желба да дојдат на едно од првите четири места кои го трасираат патот кон новата Втор...
► сабота, 25 март 2017, 17:37
► Објавено пред 2 дена
Започнува 12-тото коло во Супер одбојкарската лига на Македонија
Одбојкарските суперлигашки екипи на програмата ќе ги имаат натпреварите од 12-тото првенствено коло. Девојките на УГД Студент од Штип вечерва ќе гостуваат на Пелистер Волеј во Бит...
► петок, 24 март 2017, 14:32
► Објавено пред 3 дена
ОСТАНАТИ ВЕСТИ ОД СПОРТ
► Објавено пред 4 дена
Најзначајната боречка манифестација „Македонски бисер“ - годинава во Ш
Денес во Скопје новото раководство на Федерацијата на боречки спортови на Македонија одржа прес-конференција на која новинарите беа информирани за активностите од 28 декември 2016 ...
► Објавено пред 5 дена
Се одржаа завршните спортски активности за 10 годишниот јубилеј на шти
Ретко кој Универзитет во Македонија може да се истакне со одлични услови за спортување на своите студенти. Универзитетот „Гоце Делчев" во Штип го има спортскиот центар „Јордан Мија...
► Објавено пред 6 дена
Младинките на УГД Студент во борба за шампионска титула, а сениорите з
Актуелните шампионки на Македонија во младинска конкуренција, одбојкарките на УГД Студент, ја победија и во реванш натпреварот екипата на Бами Кор од Тетово, со резултат 3:1 во се...
МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА
► Објавено пред 7 дена
Кит Го - Пехчево и Беласица одиграа нерешено и без голови
► Објавено пред 10 дена
Павлов и Арсовски заминаа на „Карате еден“ турнирот во Холандија
► Објавено пред 10 дена
Брегалница утре на Градски во Штип ќе се сретне со Шкендија
► Објавено пред 11 дена
Михаил Бајовски ќе настапи за штипски „Хамачи Екстрим“ на Балканскиот

ПОГЛЕДНЕТЕ И ВО МЕЃУНАРОДЕН СПОРТ
По Лихтенштајн, фудбалерите сакаат победа и над Белорусија
Македонската фудбалери го одработија последниот тренинг во пресрет на контролниот натпревар против Белорусија. По победата во Лихтенштајн, во репрезентацијата сите посаку...
► понеделник, 27 март 2017, 13:42
► Објавено пред 45 минути
Манчестер Јунајтед ќе понуди 200 млн евра за Нејмар
Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо, како што пренесува каталонскиот весник Sport, бил подготвен да ја активира откупната клаузула во договорот на Нејмар која из...
► понеделник, 27 март 2017, 13:27
► Објавено пред еден час
Еврокуп: Алексеј Швед МВП на сезоната
Рускиот репрезентативец, играч на Химки, Алексеј Швед е прогласен за МВП во Еврокупот за сезоната 2016/2017. Второто според квалитет натпреварување во кошаркска Европа, Е...
► понеделник, 27 март 2017, 13:05
► Објавено пред еден час
ОСТАНАТИ ВЕСТИ ОД СПОРТ
► Објавено пред 2 часа
Турција му ги затвори вратите и му го конфискува имотот на Хакан Шукур
Турција стана забранета земја за еден од најдобрите фудбалери во историјата на турскиот фудбал и херојот на нацијата од Светското првенство во 2002 година, Хакан Шукур. Л...
► Објавено пред 3 часа
Надал го одигра 1.000 меч во кариерата
Рафаел Надал е третиот од активните тенисери кој стигна до бројката од 1.000 мечеви во кариерата. Во јубилејниот меч, Шпанецот, го победи Филип Колшрајбер откако првиот с...
► Објавено пред 4 часа
Вестбрук со трипл дабл, Хјустон ја победи Оклахома
Портланд ја презеде осмата позиција на Западот од Денвер, откако славеше против Лејкерси, а Денвер загуби од Њу Орлеанс. Голден Стејт дополнително ја зацврсти својата поз...
МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА
► Објавено пред 5 часа
Холанѓаните го отпуштија Дени Блинд
► Објавено пред 6 часа
Левандовски ја продолжи гол серијата
► Објавено пред 16 часа
Вињалес победи во Катар
► Објавено пред 18 часа
Фленсбург блиску до пресметка со Вардар, Кјелце декласиран во Монпелје

ИСТОК
Регионална депонија „Исток“
Регионалната депонија или Системот за управување со цврст интегрален отпад за општините од источниот и северо источниот регион се очекува да се реализира за околу две години.   ...
► сабота, 25 март 2017, 17:54
► Објавено пред 2 дена
Штипјанец прв македонски преведувач на Шекспирово дело
Во затворска келија во Триполи,Либија на македонски јазик е преведена Шекспировата пиеса Венецијански трговец. Штипјанецот војводата Тодор Лазаров е всушност и првиот македонски пр...
► сабота, 25 март 2017, 17:48
► Објавено пред 2 дена
Македонска Каменица е пример за соработка на локалните самоуправи со г
Општина Македонска Каменица е пример за тоа како локалните самоуправи треба да соработуваат со граѓанскиот сектор. Досега на ова поле во оваа мала рурална општина реализирани се по...
► петок, 24 март 2017, 17:34
► Објавено пред 3 дена
ОСТАНАТИ ВЕСТИ ОД ИСТОК
► Објавено пред 3 дена
Студентите на УГД слушаа успешни приказни на млади претприемачи
Шестмина млади претприемачи пред штипските студенти ги раскажаа своите успешни приказни, како по дипломирањето успеале самите да почнат сопствени бизниси. Една од нив е и Ивана Тре...
► Објавено пред 3 дена
Се комплетира листата на композиции кои ќе бидат изведени на Макфест 2
Се комплетира листата на композиции кои ќе бидат изведени на Макфест 2017. Жири комисијата одбра 21, единаесет се од домашни, а останатите од странски авторски тимови. На 32-рото п...
► Објавено пред 3 дена
Со театарски маратон ќе се слави Светскиот ден на театарот
Со театарски маратон, штипскиот театар ќе го прослави 27 март - Светскиот ден на театарот. Манифестацијата започнува утре со крводарителска акција, а се предвидени изложба на теат...
МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА
► Објавено пред 3 дена
Денес во Македонија се одбележува 24 март – Светскиот ден на туберкуло
► Објавено пред 3 дена
Заврши поставувањето на ограда на градските гробишта во Штип
► Објавено пред 3 дена
Студентите на УГД низ филм ја раскажаа приказната за 10 годишното пост
► Објавено пред 4 дена
Во делчевско пожар пеплоса околу 40 хекатри со борова и букова шума

МАКЕДОНИЈА
ВМРО-ДПМНЕ: Груевски е на конгрес на Малта, а СДСМ да каже зошто Заев
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски е во работен престој на Малта и заедно со партиска делегација ќе учествува на конгрес на Европската Народна Партија каде прис...
► понеделник, 27 март 2017, 14:12
► Објавено пред 15 минути
СДСМ: Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да објаснат зошто Груевски е во странс
Првата работа која пратениците од редовите на ВМРО-ДПМНЕ треба да ја направат на денешната Седница е да им објаснат на граѓаните зошто Никола Груевски не е во Собранието ...
► понеделник, 27 март 2017, 13:37
► Објавено пред 50 минути
Распитот на Заев во ОЈО за изборни нерегуларности е одложен
Распитот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев во Основното јавно обвинителство е одложен, поради активности во Собранието и седницата на Комисијата за изборите и именувањата. ...
► понеделник, 27 март 2017, 13:06
► Објавено пред еден час
ОСТАНАТИ ВЕСТИ ОД МАКЕДОНИЈА
► Објавено пред 2 часа
Жители на дебарска населба протестираат заради поставена антена
Жители на населбата Венец 1 во Дебар во понеделникот протестираа во општина Дебар против поставување на антени на Телеком во една куќа, и притоа се заканија дека ако не ...
► Објавено пред 3 часа
Центар се грижи за возрасните“- 88 лица добиваат пакет професионална н
Општина Центар во понеделник започнува со реализацијата на пилот проектот „Центар се грижи за возрасните“. Со овој проект, 88 возрасно лица, жители на општината, ќе д...
► Објавено пред 4 часа
Заев: Потребно е итно да се формира новата Влада за да излеземе од кри
Потребно е итно да се формира новата Влада, како излез од политичката криза, во којашто ја туркаат земјата Никола Груевски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ, оцени претседате...
МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА
► Објавено пред 4 часа
ДС: Демократските сили мора да ги поразат најавите за спречување на из
► Објавено пред 4 часа
ОМ: Вмровците да ја сфатат сериозноста на ситуацијата и да ги поддржат
► Објавено пред 5 часа
Потребно е отстранување на архитектонските бариери во секојдневието на
► Објавено пред 5 часа
Собранието напладне ќе ја продолжи конститутивната седница

СВЕТ
Светот се натпреварува за српскиот “Калашников”
Светот се натпреварува за српскиот “Калашников”, пренесува во понеделникот белградското радио “Б-92”, тврдејќи дека научните тимови на воените фа...
► понеделник, 27 март 2017, 14:12
► Објавено пред 15 минути
Бајден: Ќе го победев Трамп ако јас бев кандидат на демократите
Поранешниот потпретседател на САД, Џозеф Бајден тврди дека би победил во изборната трка против републиканецот Доналд Трамп, ако тој бил кандидат на демократите. “...
► понеделник, 27 март 2017, 13:43
► Објавено пред 44 минути
Порошенко нареди да се продаде единствениот ракетен крстосувач “
Украинскиот претседател, Петро Порошенко потпишал декрет за демилитаризација на ракетниот крстосувач “Украина”, кој е закотвен во акваторијата на бродоградил...
► понеделник, 27 март 2017, 12:44
► Објавено пред 2 часа
ОСТАНАТИ ВЕСТИ ОД СВЕТ
► Објавено пред 2 часа
(ВИДЕО+ФОТО) Лукашенко: Провокаторите во Белорусија се спонзорирани од
Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко изјави дека американски и германски фондови одвојуваат пари за провокациите во неговата земја. Од прес-службата на прет...
► Објавено пред 2 часа
Русија: Ангарскиот манијак обвинет за уште 60 убиства
Серискиот убиец, поранешен полицаец осуден на доживотен затвор поради убиство на 22 жени од местото од областа Иркутск во источен Сибир, е обвинет за уште 60 убиства, пре...
► Објавено пред 3 часа
Чепурин: Средбата Вучиќ-Путин е сигнал за развивање на односите во сит
Новата средба на лидерите на Србија и на Русија, Александар Вучиќ и Владимир Путин претставува сигнал на подготвеноста односите да се развиваат во сите области, изјави во...
МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА
► Објавено пред 3 часа
ЕУ и САД ja повикаа Русија веднаш да ги ослободи приведените демонстра
► Објавено пред 3 часа
Илјадници евакуирани пред циклонот „Деби“ да го погоди копното на Авст
► Објавено пред 4 часа
Музалас: Грција нема повеќе можност да прифаќа бегалци
► Објавено пред 4 часа
Сириските бунтовници ја презедоа контролата на воена база заземена од

ЗАНИМЛИВОСТИ
(ВИДЕО) Уникатнa снимка: Како навистина се делат клетките во организмо
  Нашите клетки постојано се делат, но како тоа изгледа всушност до сега никој не го видел. Но, благодарение на режисерот на живата природа и документарист Френсис Ч...
► сабота, 25 март 2017, 20:59
► Објавено пред 2 дена
Живот ли е тоа – сексуална кукла ја заменува вистинската жена!?
  Сексуалните трауми и недостатокот на самодоверба понекогаш го тераат човекот да избира меѓу реалноста и симулацијата. Избегнување на вистинското во интимниот живот...
► сабота, 25 март 2017, 19:47
► Објавено пред 2 дена
Хокинг преку холограм: Со Брекзит и Трамп присуствуваме на глобален от
  – Познатиот физичар Стивен Хокинг, преку холограм и се обрати на публиката во Хонгконг истакнувајќи ја користа од оваа технологија, која се почесто се корист...
► сабота, 25 март 2017, 16:02
► Објавено пред 2 дена
ОСТАНАТИ ВЕСТИ ОД ЗАНИМЛИВОСТИ
► Објавено пред 2 дена
Филипинец спасен по 56 денови на море
  Филипински рибар е спасен во водите крај Папуа Нова Гвинеја откако плутал по морето 56 денови, но неговиот чичко не издржал, известуваат во саботата папуансите мед...
► Објавено пред 2 дена
Филипинец спасен по 56 денови на море
Филипински рибар е спасен во водите крај Папуа Нова Гвинеја откако плутал по морето 56 денови, но неговиот чичко не издржал, известуваат во саботата папуансите медиуми, п...
► Објавено пред 3 дена
Дојче Телеком и Gorillaz ќе отворат нова димензија во музиката
Преку својата меѓународна музичка програма, Electronic Beats, Дојче Телеком ги здружува силите со Gorillaz за да отвори нова димензија во музиката низ Европа. Во план е д...
МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА
► Објавено пред 3 дена
Големо откритие: Белите дробови не се само за дишење, туку и за произв
► Објавено пред 3 дена
Американски лекар со пробив во борбата против подмолната болест –
► Објавено пред 4 дена
Руската претставничка на Евровизија би можела да настапи преку сателит
► Објавено пред 4 дена
(ГАЛЕРИЈА) Холанѓани прават кожа од овошје: Икона квалитетна кожа од п
 
 
Влажност
Ветер
Видливост
Точка на роса
Астрономски календар
Следни 5/10 дена
Избери град...
Штип
понеделник, 27 март 2017
Претежно сончево
10℃
Се чувствува: 7 ℃
Влажност
53.8 %
Ветер
7 km/h
Видливост
20 km
Точка на роса
1 ℃
Астрономски календар
Изгрејсонце: 06:23
Зајдисонце: 18:50
Времетраење: 747 минути
Фаза на месечината
Следни 5/10 дена
Избери град...
Пробиштип
понеделник, 27 март 2017
Претежно сончево
7℃
Се чувствува: 2 ℃
Влажност
52.4 %
Ветер
18 km/h
Видливост
20 km
Точка на роса
-2 ℃
Астрономски календар
Изгрејсонце: 06:23
Зајдисонце: 18:50
Времетраење: 747 минути
Фаза на месечината
Следни 5/10 дена
Избери град...
Кочани
понеделник, 27 март 2017
Претежно сончево
10℃
Се чувствува: 7 ℃
Влажност
53.8 %
Ветер
7 km/h
Видливост
20 km
Точка на роса
1 ℃
Астрономски календар
Изгрејсонце: 06:22
Зајдисонце: 18:49
Времетраење: 747 минути
Фаза на месечината
Следни 5/10 дена
Избери град...
Виница
понеделник, 27 март 2017
Претежно сончево
10℃
Се чувствува: 7 ℃
Влажност
53.8 %
Ветер
7 km/h
Видливост
20 km
Точка на роса
1 ℃
Астрономски календар
Изгрејсонце: 06:22
Зајдисонце: 18:49
Времетраење: 747 минути
Фаза на месечината
Следни 5/10 дена
Избери град...

ЦРНА ХРОНИКА
Скопјанец тешко повреден откако со мотоцикл излета од автопатот Скопје
Дваесет и четиригодишен скопјанец е тешко повреден откако со својот мотоцикл излетал од автопатот Скопје-Велес. Несреќата се случила во саботата попладне, кога скопјанецо...
понеделник, 27 март 2017, 11:41
Објавено пред 3 часа
Цариници пронашле 10 килограми непозната тревкаста материја
  Царинските службеници на граничниот премин Табановце при проверка на автобус пронашле сомнителна тревкаста материја. На 25.03.2017 година, околу 08.00 часот на ГП ...
недела, 26 март 2017, 14:07
Објавено пред еден ден
36-годишен жител од с. Долно Перово загина сечејќи дрва
  Триесет и шест годишен жител од ресенското село Долно Перово загина сечејќи дрва. Инцидентот се случил на 25.03.2017 година околу 13.10 часот. Во ПС Ресен било при...
недела, 26 март 2017, 13:38
Објавено пред еден ден
Пронајдено изгорено човечко тело
  Во пожар во куќа е пронајдено тело. Имано, на 25.03.2017 година околу 21.30 часот во Скопје на ул. „Христо Татарчев“ настанал пожар во куќа сопственост на К.М. (65...
недела, 26 март 2017, 13:30
Објавено пред еден ден
(ВИДЕО) Монте Карло под блокада: Вооружен грабеж на холивудски начин &
  Престрелка во Монте Карло. Вооружени ограбувачи нападнаа продавница за накит од брендот Cartier. За да го одвлечат вниманието на властите, криминалците  запалија о...
сабота, 25 март 2017, 21:59
Објавено пред 2 дена

СЛУЧАЕН ТВИТ
Тато како настанале пингвините??
Пингвините, сине, биле ластовички кои вечерале како мајка ти.

@darkhour_seeker

ОДБРАНА МИСЛА
Подобро е да бидеш должен, недолжните секогаш страдаат.