Дома ВЕСТИ Локален спорт Градскиот стадион во Штип се подготвува за финалето на Купот


Градскиот стадион во Штип се подготвува за финалето на Купот

Е-пошта Печати PDF

stadionРаководството на ФК Брегалница сериозно си ја прифати улогата на домаќин и организатор на финалниот натпревар во рамките од Купот на Македонија. Честа да се борат за вредниот трофеј ќе ја имаат екипата на Работнички, која го елиминира Хоризонт Турново, играјки нерешено 1:1 во Скопје и победувајки во Турново со резултат 3:1. Вториот финалист, Ренова, беше поуспешна од скопски Вардар, играјќи 1:1 во Скопје и 0:0 во Тетово и токму благодарејќи на голот во гости, им обезбеди за прв учество во големото финале.

Нашата камера денес ви ја доловува сликата од работите на градскиот стадион. Засилено се фарба и декорира заштитната ограда при што конечно се отстрануваат зашилените врвови кои преставуваа вистинска опасност за би рекле некои некоректни навивачи и вака се остава простор за покоректно и покултурно однесување на сите присутни, а без опасности.

Отворени се и нови контролни отвори за полесна комуникација на трибинскиот дел и свечената ложа со пристап на самиот терен на кој би доаѓале службените лица, и спротивно, самите играчи би се искачувале на свечената ложа за прифакање на заслужените награди и медали.

Се работи и на отстранување на сите застарени технички помагала во соблекувалната, опслужување со нови елиементи на гардеробите, поправка на купатилата и санитариите, фарбање и обелување на сите простории, а ќе бидат поставени и нови подни облози и синтелони. Сето ова раководството на Брегалница го прави за да се покаже во најдобро можно светло, како вреден и добар домаќин кој ете во своето постоење од 1921 година или во 91 годишната традиција доживеа и дочека да биде и домаќин и организатор на најсветлиот настан, а тое е финалето на Македонскиот фудбалски куп.

Со доделувањето на организација на финалниот куп натпревар, луѓето од Фудбалската федерација на Македонија направија одличен гест за респект и почитување на ФК Брегалница и на љубителите на фудбалот, не само во град Штип туку и на сиот добар источен дел на Македонија.

Каков ќе биде исходот и чија стратегија ќе победи - дали на штипјанецот Влатко Костов, како кормилар на Ренова или на Словенецот Роберт Певник, на чело на Работнички, ќе дознаеме на 2 мај, за кога е закажан финалниот дуел. Дотогаш останува градскиот стадион во Штип празнично да биде декориран во сиот свој сјај и раскош и достоинствено да им укаже чест на заслужените финалисти, кои пак со добра и впечатлива игра да се оддолжат на љубителите на фудбалот и во една фер и коректна игра подобриот да го освои победничкиот Куп-трофеј на Македонија.